Forum QGIS

Pełna wersja: Indeks przestrzenny
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Co to jest indeks przestrzenny i co nam daje jego utworzenie poprzez opcję 'Twórz indeks przestrzenny' we Właściwościach warstwy?
Jak każdy indeks, tylko tyczy się geometrii a nie atrybutów. Przyspiesza wyszukiwanie.
Czy po dorysowaniu kolejnych obiektów na warstwie należy indeks tworzyć ponownie, czy raz utworzony aktualizuje się automatycznie?
ahoj
Pracuję na pewnym projekcie w Qgisie ponad pół roku, ze 2 razy zmieniałem wersję programu. Projekt to wiele warstw shp (niektóre po kilkadziesiąt tysięcy obiektów), dużo masywnych rastrów podłączanych z dysku tylko w razie potrzeby, i warstw wms. Do shape'ów kiedyś utworzyłem indeksy przestrzenne- udało się to tylko na jednym z 3 komputerów, na pozostałe skopiowałem utworzone pliki. W tej chwili projekt spuchł, przesuwa i wyszukuje dużo wolniej. Tylko niektóre warstwy ulegały modyfikacjom, ale dla żadnej z nich nie mogę już tegoż indeksu odświeżyć [Tworzenie indeksu przestrzennego nie powiodło się]. Dlaczemu ? Smile