Forum QGIS

Pełna wersja: Qgis - automatyczne dodanie poligonu do warstwy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dzień Dobry
Mam następujący problem. Mam warstwę z poligonami a w środku tej warstwy jest wielka "dziura" - bez poligonu. Jak automatycznie stworzyć taki poligon aby wypełnił całą dziurę? Docelowy poligon będzie miał około 1000 punktów załamania więc tworzenie poligonu ręcznie nie wchodzi w grę.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
dstroj
(12-03-2014, 12:19)dstroj napisał(a): [ -> ]Dzień Dobry
Mam następujący problem. Mam warstwę z poligonami a w środku tej warstwy jest wielka "dziura" - bez poligonu. Jak automatycznie stworzyć taki poligon aby wypełnił całą dziurę? Docelowy poligon będzie miał około 1000 punktów załamania więc tworzenie poligonu ręcznie nie wchodzi w grę.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
dstroj

Na osobnej warstwie narysować poligon większy niż wszystko na wspomnianej warstwie.
Odjąć od tej nowej warstwy warstwę wspomnianą.
W efekcie powinny powstać dwa poligony - jeden z dziurą o kształcie granicy zewnętrznej i drugi o kształcie dziury.

Można by też spróbować z buforami.

BTW streszczenie nowego wątku w powiadomieniach mailem:
"Mam następujący problem. Mam warstwę z poligonami a w środku tej warstwy jest wielka "d... (odwiedź ten wątek, by przeczytać pełną treść...)". Popłakałem się.
Ręczne utworzenie poligonu jak najbardziej wchodzi w grę i pewnie będzie najszybsze, musisz tylko włączyć edycję topologiczną:
Ustawienia -> Opcje przyciągania -> Włącz edycję topologiczną.
Jeśli teraz narysujesz nowy poligon z naddatkiem, to zostanie on przycięty do kształtu dziury (vel wielkiej d...)
Jest też wtyczka Digitizing tools - dodatkowy pasek narzędzi digitalizacji, wśród których jest narzędzie do wypełniania dziur w poligonie, dziur we wszystkich wybranych poligonach oraz kilka innych ciekawych funkcji.