Forum QGIS

Pełna wersja: Kąt linii
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,
Zwracam się do Was z kolejnym pytaniem: Warstwa wektorowa składa się z linii. Udało mi się określić długość poszczególnych odcinków (polecenie $length) wrzucając otrzymane wartości do utworzonej kolumny "DŁUGOŚĆ". Analogicznie chciałbym jeszcze dokładnie określić kąty poszczególnych odcinków dodając je do kolumny "KĄT" ale za nic nie mogę znaleźć stosownego polecenia w kalkulatorze pól. Najlepiej, aby kątem odniesienia (zero stopni) był odcinek poziomy. Prosiłbym o pomoc.
Pozdrawiam
W kalkulatorze chyba się nie da, ale da się to zrobić w Konsoli Pythona: http://gis.stackexchange.com/questions/2...4430#24430
Nie za bardzo potrafię posługiwać się tym narzędziem, może ktoś bardziej obeznany będzie potrafił wyjaśnić krok po kroku jak to ugryźć.
Jeśli nie ma dla Ciebie znaczenie czy obrót jest 90 czy 270 stopni (kierunek ten sam tylko ewentualnie zwrot przeciwny) to w kalkulatorze pól:

Kod:
case when (xat(1)-xat(0))=0 then 0 else (case when (180*atan((yat(0) - yat(1))/ (xat(1)-xat(0))  ))/$pi <0 then ((180*atan((yat(0) - yat(1))/ (xat(1)-xat(0))  ))/$pi)+180 else (180*atan((yat(0) - yat(1))/ (xat(1)-xat(0))  ))/$pi end) end

Gdzie "0" jest w pionie (jak przy azymutach)..

Obrót jest liczony od punktu początkowego do końcowego linii.
Do zmiany kierunków linii są jakieś narzędzia dostępne w QGIS (nie pamiętam jaka wtyczka)


aha... działa w QGIS 2.2.
W 1.8.0 nie działa ze względu na "$pi"
Dzięki za pomoc, nie sądziłem, że to tak skomplikowane, ale pobawię się kodem.
Właśnie przetestowałem i działa na QGIS 2.0.1 Smile Jeszcze raz dzięki za pomoc, o to mi chodziło.