24-09-2014, 13:31
Witam, jestem nowym użytkownikiem QGIS i pewnie brak mojego doświadczenia powoduje pewne problemy.
1) Czemu, gdy wgrywam dane z OpenStreetMap (Wektor -> OpenStreetMap -> pobierz dane -> wczytaj topologię -> eksportuj topologię) dane wgrywają mi się niepełne (np. część ulic oraz powierzchni została usunięta)?
2) Czemu, gdy warstwę np. dróg próbuję przeciąć z warstwą powierzchniową (zasięg gminy) Otrzymuję warstwę w której nie ma żadnych obiektów? Używam do tego narzędzi geoprocesingu (Iloczyn lub Przytnij). Zastanawiam się, czy powodem nie może być to że dane z OSM są w układzie WGS 84 a projekt prowadzony jest w układzie 1992? Mam włączona reprojekcie w locie i gdy podczytuje dane wszystko "siedzi" na miejscu choć we właściwościach OSM faktycznie układ wpisany to WGS84 (gdy zamieniam na 1992 np drogi z OSM "spłaszczają się" i osadzają w zupełnie innym miejscu).
Z góry dziękuję za jakieś podpowiedzi i przepraszam jeśli taki wątek już kiedyś był.
pozdrawiam
1) Czemu, gdy wgrywam dane z OpenStreetMap (Wektor -> OpenStreetMap -> pobierz dane -> wczytaj topologię -> eksportuj topologię) dane wgrywają mi się niepełne (np. część ulic oraz powierzchni została usunięta)?
2) Czemu, gdy warstwę np. dróg próbuję przeciąć z warstwą powierzchniową (zasięg gminy) Otrzymuję warstwę w której nie ma żadnych obiektów? Używam do tego narzędzi geoprocesingu (Iloczyn lub Przytnij). Zastanawiam się, czy powodem nie może być to że dane z OSM są w układzie WGS 84 a projekt prowadzony jest w układzie 1992? Mam włączona reprojekcie w locie i gdy podczytuje dane wszystko "siedzi" na miejscu choć we właściwościach OSM faktycznie układ wpisany to WGS84 (gdy zamieniam na 1992 np drogi z OSM "spłaszczają się" i osadzają w zupełnie innym miejscu).
Z góry dziękuję za jakieś podpowiedzi i przepraszam jeśli taki wątek już kiedyś był.
pozdrawiam