Forum QGIS

Pełna wersja: wyznaczenie obszaru zalewu terenu
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,
Dla konkretnej zlewni wyznaczyłem sobie w HEC-Rasie rzędne zalewu wodami.
Mam dla tej zlewni NMT. Chciałbym wyznaczyć obszar zalewu w Qgis.
Będę wdzięczny za podpowiedź jak to zrobić.
Pozdrawiam
Wojciech
Witam,

Jeśli punkty z rzędnymi zwierciadła wody masz w postaci warstwy wektorowej, to można by wykonać interpolację, jako że rzędne zmieniają się w profilu podłużnym cieku. W kalkulatorze rastrowym odjąłbym od warstwy NMT utworzoną warstwę rastrową po interpolacji, a przebieg pikseli o wartości "0" powinien wyznaczyć zasięg zalewu wodą, pewno o zadanym prawdopodobieństwie przewyższenia. Trudno mi jednak powiedzieć, jaka będzie jakość interpolacji i jej błąd i w związku z tym, na ile zasięg wody będzie miarodajny i wiarygodny. Wiele zależy od gęstości sieci punktów z rzędnymi zw. wody (liczba i rozmieszczenie profilów poprzecznych, korytowych, dolinowych) i przyjętego algorytmu interpolacji. Podejrzewam, że prędzej i lepiej można to zrobić w GRASSie. Tu by się jednak przydał jakiś przestrzenny model hydrauliczny, typu MIKE DHI.

To tyle, co mi tak na szybko przyszło do głowy.

Pozdrawiam,
Wojtek
(07-10-2014, 19:10)stratocumulus napisał(a): [ -> ]Witam,
Nadal próbuje. Mam w qgis wczytane po trasie osi rzeki co około 200 m linie (w przekrojach) poziomu wody (wartość Z to wysokość lustra wody) - plik shp. Mam również zaimportowany plik numerycznego modelu terenu w postaci xyz. Próbuje narzędziami dla wektorów - geoprocesing odciąć od NMT linię lustra wody. Niestety nie wychodzi. W efekcie chciałbym uzyskać linię, która będzie przecięciem się lustra wody z NMT. Będę wdzięczny za podpowiedź.

Pozdrawiam,
Wojtek
No nie wychodzi, bo narzędzia wektorowe geoprocesingu są do operacji na wektorach a nie na rastrach. Wyinterpoluj najpierw rzędne lustra wody i następnie odejmij rastry od siebie.
(19-01-2015, 18:40)martel napisał(a): [ -> ]Zrobiłem raster. Odejmuje w postaci takiego wyrażenia:
"M-34-63-C-b-4-4@1" - "woda_raster@1" Formaty wyjściowy geotiff.
I nie wychodzi. Powstaje pusta warstwa.
Za mało danych, żeby cokolwiek powiedzieć, nie widząc chociażby jak wyglądają dane. Możesz gdzieś wystawić fragment obu rastrów?
Witam. Morzy mi się raport podający długości obiektów liniowych przechodzących przez poszczególne działki wraz z wykazem działek. Z góry dzięki.
Hmmm, nowy temat?...


A odpowiadając na pytanie: funkcja Intersect/Iloczyn.
Przepuszczasz linie przez działki, potem w tabeli atrybutów dodajesz kolumnę z długością i obliczasz tę długość. Tabelę otwierasz w Calcu i tworzysz raport Smile