Forum QGIS

Pełna wersja: Dane o środowisku - problem z XML
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witajcie,
Dzięki za przyjęcie na forum Wink Jestem zielony, bo dopiero zaczynam swoją przygodę z QGIS, więc wybaczcie pytania w stylu dlaczego woda jest mokra.Big Grin

Zgodnie z Ustawą z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, poprosiłem RDOŚ o dane na temat siedlisk przyrodniczych w okolicach Zielonej Góry. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska posiada dane przestrzenne również w plikach GIS - pracują na ArcGis. Ale po tym, jak zapewniono mnie telefonicznie, że dam sobie z tymi danymi radę w QGISie, zacząłem wgłębiać się w ten program. I wszystko ładnie - poligony się ładnie wczytały, mogę spokojnie podegrać WMS z geoportalu, ale kombinuję i szukam od dwóch tygodniu jak podegrać dane w formacie XML, w których są informacje na temat siedlisk przyrodniczych określonych poligonami. Nie pomogło przeciąganie i wszystkie inne opcje sugerowane przez User Manual.
Dlatego zwracam się do Was z apelem o pomoc.

Pozdrawiam
Boberus
Cześć,
Pliki XML z reguły są metadanymi na temat samych warstw i zawierają informacje jedynie o warstwie, nie o siedliskach czy konkretnych płatach w danej warstwie. Dodatkowe informacje o siedliskach wg Standardu Danych są umieszczane w tabelach DBF, które normalnie QGIS czyta. Sam plik SHP zawiera już informację o typie siedliska (pole KOD). Chyba, że potrzebujesz dowiedzieć się np. coś o działaniach ochronnych, to wtedy musisz wgrać tabelę "siedn2kdziaochr.dbf" i zrobić połączenie (a najlepiej relację, bo tam pojawia się wiele elementów do jednego płatu siedliska [a więc relacja 1:wiele]) z plikiem SHP po polu GUID_.
Metadane (czyli pliki XML) możesz obejrzeć przy pomocy QGISowej wtyczki (trzeba ją zainstalować wybierając z menu "Wtyczki > Zarządzaj wtyczkami" i tam ją odnajdując po nazwie) QSphere lub przy pomocy geoportalowego edytora metadanych http://edytor.geoportal.gov.pl/edytormetadanych/.
(25-06-2015, 12:26)Binko napisał(a): [ -> ]Cześć,...

Dzięki wielkie za pomoc. Ostatnio miałem urwanie głowy i nie miałem czasu na neta dlatego dopiero teraz. Mam nadzieję, że dojdę z tym do ładu Wink