Forum QGIS

Pełna wersja: Działki - bufor
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam.
Chciałbym, żeby Qgis pomógł mi trochę w pracy.
Zajmuję się projektowaniem dróg.
Importuję do programu działki w postaci pliku shp oraz zakres mojej projektowanej drogi. Chciałbym, żeby program wypisami mi w postaci tabeli działki zawierające się wewnątrz wieloboku wyznaczającego projektowaną drogę oraz podał jaka część działki pozostała lub została zajęta. Czy jest możliwe taka oporacja
Dzięki z góry za pomoc

Pozdrawiam
Piotr
Tak. Z tym, że wielobok drogi musi być poligonem (jeśli jest linią skorzystaj z narzędzia "Linie na poligony"). Wtedy wystarczy, że zrobisz Iloraz/Intersect (albo Przytnij/Clip - jako maskę ustawiając wielobok drogi) i powstanie nowa warstwa - działki leżące na drodze.
Żeby obliczyć udział zajęcia działki, najpierw oblicz powierzchnię działek w warstwie z działkami (w warstwie pierwotnej).
(W kalkulatorze pól wybierz kolumnę, którą chcesz wypełnić wartościami (lub stwórz nową) i wpisz w formularzu "$area" - zostanie obliczona powierzchnia w m kw.)
Potem wykonaj "intersekcję"/"clipowanie", a potem w nowej kolumnie tej nowej warstwy oblicz powierzchnię tych wszystkich nowych (uciętych) działek. W kolejnej nowej kolumnie można wyliczyć udział (również korzystając z kalkulatora pól wpisując np.: "pow_new"/"pow" * 100 Wink