Forum QGIS

Pełna wersja: MapTiler i inne...
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam Wszystkich Użytkowników Forum!

Obecnie chyba najprostszą działającą na zasadach "Open-source" metodą na opublikowanie mapy w sieci jest skorzystanie z programu MapTiler, który automatycznie dzieli nam mapę na "kafelki" i pozwala w różnych skalach wyświetlać określoną mapę...
Ograniczeniem jest jednak to, że nie dla poszczególnych skal nie da się różnych map...
Moje pytanie brzmi: Czy jest jakieś narzędzie typu freeware, które daje wyżej opisaną możliwość prezentacji map w necie, i by było takie proste i "zjadliwe" dla laika, jak wspomniany MapTiler?
Do tej pory od kilku już tygodni próbuję zmierzyć się z Mapserverem i Geoserverem, jednak nie nigdy nie miałem większej styczności z językiem angielskim, a nigdzie w necie, jak dotychczas, nie znalazłem polskiego samouczka dla tych serwerów.

Dziękuję bardzo za każdą nową myśl w odpowiedzi na moje zapytania...

Jak najserdeczniej Wszystkich pozdrawiam!
(17-05-2010, 23:37)Kristoforos napisał(a): [ -> ]Ograniczeniem jest jednak to, że nie dla poszczególnych skal nie da się różnych map...

Kurka... Próbowałem zrozumieć, ale nie mogę. Może jaśniej?Smile
Fakt, wyszło to trochę dziwnie .... Chyba za szybko nacisnąłem ENTER...
Chodzi mi o to, że w MapTiler można dodać tylko jedną mapę, która zostanie potem podzielona na kilka poziomów skalowych, ale za każdym razem, podkład będzie ten sam.... Tymczasem w zależności od skali, stopień generalizacji mapy powinien być jednak inny....
W GeoSerwerze masz wbudowny GeoWebCache. W wersji 2.0 GeoServer jest do niego odsyłacz w panelu administracyjnym. Obsługa jest łatwa. Trzeba zgłosić mapę oraz liczbę poziomów (skal). Tyle, że to mało dotyczy OpenLayers....
(23-05-2010, 09:06)Kristoforos napisał(a): [ -> ](...) Chodzi mi o to, że w MapTiler można dodać tylko jedną mapę, która zostanie potem podzielona na kilka poziomów skalowych, ale za każdym razem, podkład będzie ten sam.... Tymczasem w zależności od skali, stopień generalizacji mapy powinien być jednak inny....
Witam - Po raz pierwszy na forum.
Zastanawiam się czy Kristoforos pamięta jeszcze o swoim pytaniu i czy znalazł rozwiązanie. Jeśli jednak ktoś jeszcze tu zajrzy to może podpowiem.
MapTiler to świetne narzędzie - kafelkuje mapę na różnych poziomach powiększenia, pakuje kafelki do katalogów i podaje na tacy gotowy plik do wyświetlania mapy w przeglądarce. Niestety przeprowadzenie generalizacji treści mapy nie leży w jego "kompetencjach".
Aby wyświetlać różną treść dla poszczególnych skal trzeba po prostu podać MapTiler'owi różne mapy danego obszaru. Robimy wtedy 2-3 zestawy, zbieramy katalogi z kafelkami w jednym miejscu, a w pliku wyświetlającym zmieniamy
Kod:
var mapMinZoom = x;
var mapMaxZoom = y;
tak by objąć zakresem wszystkie wygenerowane poziomy powiększenia.
Bawiłem się tak ze skanami map archiwalnych (1:300t, 100t i 25t) efekt był bardzo fajny.Smile
To oczywiście rozwiązanie połowiczne bo z jedną mapą, co jeszcze raz podkreślam, MapTiler nic nie wymyśli.
Pozdrawiam

PS MapTiler posłużył mi też do projektu Mapa turystyczna Warmii i Mazur Tu dla zoom=9 kafelki mapy podmieniłem na kafelki ze schematem arkuszy.