Forum QGIS

Pełna wersja: Ubuntu 14.04.3 LTS
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Przepraszam że tu, ale temat jest świeży a związany i z Linuksem, MapServer'em i P.mapperem. Mianowicie, pracujemy nad ulokowaniem mapy w internecie (niestety na windows), narazie jesteśmy na etapie jej komponowania przy pomocy p.mappera i właśnie MS4W. Na komputerze z windowsem jakoś ty wszystko wygląda, ja natomiast chciałem to robić na Ubuntu. I tu zaczynają się schody, próbowałem zainstalować MapServer wg tej instrukcji "https://gisdiary.wordpress.com/2009/04/01/mapserver-wprowadzenie-i-instalacja/" niby się udało ale po wprowadzeniu w przeglądarkę adresu "http://localhost/cgi-bin/mapserv" (jak w instrukcji) pojawia się error 404 - więc jednak się nie udałoSad. Podczas instalacji MS4W, wiadomo tworzy się folder, miejsce instalacji co wydaje mi się kluczowe bo tam kopiowaliśmy foldery z P.mappera żeby później wybrać go z poziomu przeglądarki po "http:localhost". Na Ubuntu po powiedzmy częściowo udanej instalacji nie utworzył się żaden katalog gdzie mógłbym skopiować pliki mappera. Co robię nie tak? Mógłbym prosić o jakąś prostą instrukcję co i jak?
Hm, ja w Mapserverze średnio się orientuję... Może kwestia skonfigurowania Apache? Wiem, że przy QGIS-server trzeba ustawić położenie katalogu "cgi-bin". Może tutaj tak samo trzeba?

A wpisałeś w przeglądarkę "http://localhost/cgi-bin/mapserv" czy "http://localhost/cgi-bin/mapserv?" (chodzi mi o znak zapytania na końcu)?

Na Ubuntu chyba musisz sam utworzyć katalog w /var/www (lub /var/www/html - wszystko zależy od ustawień Apache, domyślnie w Ubu jest /var/www/html tak że też to trzeba wziąć pod uwagę - można to łatwo zmienić).
Adres wpisywałem i z ? i bez, zawsze ten sam efektSad Odnośnie katalogu to tak /var/www/html, i tam jest plik index.html, tyle znalazłem, na stronie którą podałem wcześniej autor pisał o konieczności utworzenia linku symbolicznego (ale jak dokładnie? próbowałem wg instrukcji ale nie dałem rady). I na tym stanąłem i stoję, a raczej leże i kwiczę:p
Je ski chodzi o p.mappera to posiłkowałem się tą stroną: http://svn.pmapper.net/trac/wiki/PmapperPackages, wydaje się łatwe, po zainstalowaniu paczki sam powinien wskoczyć do katalogu Apache: /var/www/, ale kurcze nie mogę dodać tego repozytorium ze strony: deb http://www.pmapper.net/dl/debian binary/ (próbowałem też zamienić debian binary na ubuntu trusty ale i tak nie mógł go dodać), zaznaczę tylko że reozytoria dodaje nie przez terminal tylko przez okno oprogramowania, ale to chyba żadna różnica.
No tak, tylko że w Ubuntu domyślną konfiguracją Apache jest katalog /var/www/html (po wpisaniu w adres przeglądarki http://localhost/ wyświetli się rzeczony plik index.html). Tutaj musisz zwrócić na to uwagę, bo jeśli będziesz dowiązywał katalogi do /var/www to nic to nie da, bo katalog root Apache jest domyślnie inny. Najlepiej to zmienić od razu
Kod:
nano /etc/apache2/sites-enabled/000-default.conf

Tam jest informacja o katalogu "root" czyli głównym, który będzie się wyświetlał jako localhost.

Co do dowiązywania katalogów, to muszą w tej lokalizacji (/var/www) wykonane być jako superuser. Na przykładzie phpmyadmin wygląda to tak (u mnie na Ubuntu to działa, więc u Ciebie też powinno)
Kod:
sudo ln -s /usr/share/phpmyadmin/ /var/www/html/phpmyadmin

Czyli jeśli masz w katalogu domowym jakiś katalog ze stroną czy aplikacją, to możesz go dowiązać przez
Kod:
sudo ln -s /home/saalomon/aplikacja/ /var/www/aplikacja

Samego p.mappera nie znam, więc niestety nie pomogę w tym zakresie. Spojrzałem na te repozytoria i albo ich po prostu nie ma, albo nie działają z nowymi wersjami Ubuntu (instrukcja jest dla Ubuntu w wersji 6.06, a sama strona przeszła ostatnią aktualizację 6 lat temu...) Na SVN projekt opisany jest jako zamknięty... Jedynie na Sourceforge coś jest, więc może spróbuj ściągnąć stamtąd (http://sourceforge.net/projects/pmapper).
Dzięki wielkie pogrzebałem, pogrzebałem i podowiązywałem kilka katalogów i na razie działa. Dobrze rozumuję że żeby usunąć te pliki trzeba użyć kodu: sudo mr /home/saalomon/aplikacja/ /var/www/aplikacja?
P.mappera chyba nie przeskoczęSad. Słyszałeś może coś o podobnym programie, nie wiem czy dobrze to wytłumaczę, chodzi mi o taki program w którym mógłbym przygotować mapę do publikacji na stronie. W p.mapper działało to tak że edytując kod .xml (chyba) po odświeżeniu podglądu w przeglądarce (w localhost), zmieniał się wygląd mapy. Wiem że to nie jest zbyt jasne wyjaśnienie ale inaczej nie potrafięSad.
Wystarczy usunąć dowiązanie [sudo rm /var/www/aplikacja] jeśli użyjesz [sudo rm /home/saalomon/aplikacja/ /var/www/aplikacja] usunie się również katalog źródłowy. Chyba, że takie masz zamierzenie, to można tak też zrobić Wink

A żeby tak sobie wywoływać mapy modyfikując jakiś plik... Hm. Myślę, że można użyć czegoś z WMSem - geoserver, mapserver, qgis-server. W zapytaniu WMS można określić parametry co ma być wyświetlone.

Albo można to wrzucić w OpenLayers i będzie interaktywnie Smile
Ewentualnie - Mapy Google - w sensie MyMaps https://www.google.pl/maps/d/?hl=pl&app=mp - taki prosty webgis. Ale stworzoną mapkę można łatwo zamieścić na stronie. Są różne rozwiązania... Zależy na czym Ci zależy Smile
Wszystko macie w os geo livecd ....
1. Odpowiadasz na wątek z 2015...
2. Nie każdy używa livecd. Ja używam od 10 lat Debiana jako biurkowego zainstalowanego na laptopie systemu, wtedy trzeba się czzsem pobawić paczkami czy zależnościami. ale działa, polecam.
Stron: 1 2