Forum QGIS

Pełna wersja: wspólrzedne geogr. dla warstwy wektorowej
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dzień dobry,
Pytanie nowicjusza :
Stworzyłem i dodałem swoją pierwszą warstwę - poligon. Jak można nadać mu atrybut współrzednych geograficznych tak żeby poligon nie był "sierotą".
Wiem, że w innych warstwach tworzonych przez zawodowców taki atrybut znajduje sie w kolumnie "id" w tabeli atrybutów. Przeszukałem internet i nie wiem.
Witam.
Jak stworzyłeś tę warstwę?
W Qgisie jeśli stworzyłeś nową warstwę wektorową, wybrałeś typ jako poligon, wybrałeś układ współrzędnych i zapisałeś gdzieś plik shp - warstwa ta ma wszystko co trzeba. Atrybuty, które dodajesz podczas tworzenia nie zawierają geometrii - to są tylko twoje atrybuty opisowe . Jak dodasz jakikolwiek obiekt typu poligon do tej warstwy - wrysujesz sobie go gdziekolwiek, to współrzędne geograficzne w wybranym układzie będą zapisane - mimo, że nie będą widoczne w tabeli atrybutów. Obiekt "sierotą" więc nie będzie - wystarczy tylko pamiętać o tym w jakim układzie współrzędnych został stworzony.
Jak chcesz się dobrać do danych geometrycznych to możesz wykorzystać "kalkulator pól" - chociaż w przypadku polygonu zestawu współrzędnych punktów tak nie uzyskasz. Chyba.
Dziękuję za odpowiedź. Już to zauważyłem. A teraz, - gdzie w internecie można znaleźć w jaki sposób obsługuje się "kalkulator pól" ? Do chwili obecnej nauczyłem się dodawać przy pomocy niego - atrybut "area" czyli powierzchnię poligonu a jest tam wiele innych możliwości. I czy isnieje możliwość nadawania atrybutów np. powierzchni dla wielu nowo utworzonych obiektów - poligonów za "jednym pociągnięciem" ?