22-12-2015, 00:52
Dzień dobry,
Dwa lata temu dokonałem kalibrację mapę WIG na podstawie współrzędnych zbieranych z niedostępnego juz serwisu hgis.cartoninja.net (wiem, wms by to szybciej załatwilo, ale miałem problemy z konfiguracją).
Dzisiaj odkryłem z grozą, że współrzędnych wszystkich warstw wektorowych, których numerizowałem (trzy dni pracy) są chyba fałszywe, bo zgodnie ze zdrowym rozsądkiem debiutanta napisałem jako współrzędne X dane na osi wschód-zachód, i Y na północ-południe (może z tego powodu nie ma już tego serwera WFS?).
Dzisiaj sprawdziłem na geoportal, że rzeczywiście X w EPSG 2180 to raczej y w tradycyjnej siatce
X
|
|
Y————————Y
|
|
X
EPSG 2180
Opis EPSG potwierdza:
Teraz pytania:
- dlaczego w EPSG 2180 stosowano tą "odwróconą" siatkę, gdzie X to oś połnoc/południe
- dlaczego mój podkład w qgis wyglądał normalnie, mimo że miał X tam gdzie Y i odwrotnie? Czyli, że Katowice były na wschód od Chorzowa, mimo że winien być pod nim, gdyby bić takie współrzędne na siatce EPSG 2180? Dlaczego nie wyszło przy kalibracji, że X i Y nie są tam, gdzie trzeba?
Aby było jaśniej: dwa współrzędnych
parafia w Łabędzie X:472885 Y:274528, a w geoportalu X:274504 Y:472750
parafia w Gołonogu X:516753 Y:214609 u mnie, w geoportalu X:274452 Y:516436
- mogę jeszcze to jakoś poprawić dla punktów za pomocą skripta, który by odwrócił X i Y w csv WKT, ale nie wiem, co to by dało dla poligonów: czy jest jakiś plugin do poprawienia poligonów, aby X każdego wierzchołku stało się Y i odwrotnie?
Dziękuję z góry za pomoc!
Dwa lata temu dokonałem kalibrację mapę WIG na podstawie współrzędnych zbieranych z niedostępnego juz serwisu hgis.cartoninja.net (wiem, wms by to szybciej załatwilo, ale miałem problemy z konfiguracją).
Dzisiaj odkryłem z grozą, że współrzędnych wszystkich warstw wektorowych, których numerizowałem (trzy dni pracy) są chyba fałszywe, bo zgodnie ze zdrowym rozsądkiem debiutanta napisałem jako współrzędne X dane na osi wschód-zachód, i Y na północ-południe (może z tego powodu nie ma już tego serwera WFS?).
Dzisiaj sprawdziłem na geoportal, że rzeczywiście X w EPSG 2180 to raczej y w tradycyjnej siatce
X
|
|
Y————————Y
|
|
X
EPSG 2180
Opis EPSG potwierdza:
Cytat: UNIT["metre",1,
AUTHORITY["EPSG","9001"]],
PROJECTION["Transverse_Mercator"],
PARAMETER["latitude_of_origin",0],
PARAMETER["central_meridian",19],
PARAMETER["scale_factor",0.9993],
PARAMETER["false_easting",500000],
PARAMETER["false_northing",-5300000],
AUTHORITY["EPSG","2180"],
AXIS["y",EAST],
AXIS["x",NORTH]
Teraz pytania:
- dlaczego w EPSG 2180 stosowano tą "odwróconą" siatkę, gdzie X to oś połnoc/południe
- dlaczego mój podkład w qgis wyglądał normalnie, mimo że miał X tam gdzie Y i odwrotnie? Czyli, że Katowice były na wschód od Chorzowa, mimo że winien być pod nim, gdyby bić takie współrzędne na siatce EPSG 2180? Dlaczego nie wyszło przy kalibracji, że X i Y nie są tam, gdzie trzeba?
Aby było jaśniej: dwa współrzędnych
parafia w Łabędzie X:472885 Y:274528, a w geoportalu X:274504 Y:472750
parafia w Gołonogu X:516753 Y:214609 u mnie, w geoportalu X:274452 Y:516436
- mogę jeszcze to jakoś poprawić dla punktów za pomocą skripta, który by odwrócił X i Y w csv WKT, ale nie wiem, co to by dało dla poligonów: czy jest jakiś plugin do poprawienia poligonów, aby X każdego wierzchołku stało się Y i odwrotnie?
Dziękuję z góry za pomoc!