Forum QGIS

Pełna wersja: WMS z Geoportalu a Google Maps
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Hej,

Podczytałem dwa rastry : wms Geoportal ortofotomapa i Google Satelite.

No i są duże rozbieżności jeśli chodzi o obraz - porównajcie sobie - nie za bardzo się nakłada.

Rozumiem ,że bardziej dokładne współrzędne odnajdę na Geoportalu pomimo , że zdjęcia są starsze ?
Kwestia układów - ortofoto z Geoportalu jest w 2180, Google Satellite jest w 3857.

Żeby wyświetlały się razem, musi być zrobiona reprojekcja w locie. I takie przeliczenia powodują błędy. Zasadniczo dobre dane to te, które zgadzają się swoim układem z układem współrzędnych projektu (wtedy ta druga warstwa jest przeliczana, więc te przeliczenia generują jakieś tam błędy).
Cześć,
To mój pierwszy post na tym forum więc witam wszystkich Wink
I jeśli się mylę to nie krempujcie się mnie poprawić.

Moim zdaniem bardziej chodzi o dokładność wpasowanie. Na wykładach z fotogrametrii miałem że błąd średni położenia wynosi 3 pixele.
Czyli w Polsce dla ortofotomap dla LPIS (GSD 50cm,25cm) jest to odpowiednio (1,50m oraz 0,75m).
I chyba dochodzi też błąd spowodowany tym że zdjęcia satelitarne nie są wyrównywane o fotopunkty. Dla SPOT 6 i 7 błąd geolokalizacji wynosi 35 m.
Wydaję mi się nie przeliczenia nie mają większego wpływu ( chyba żadnego bo wtedy transformacje nie miały by racji bytu) ?? Ale nie jestem pewny i fajnie by było gdyby ktoś to skomentował Wink