Forum QGIS

Pełna wersja: Wyznaczenie środka linii składającej się z dwóch werteksów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
witam,
pytanie mam banalnie proste i mam nadzieję, że rozwiązanie będzie równie proste, z tym że nie mogę takiej opcji znaleźć w żadne wtyczce Sad

mam np. 100 linii o różnej długości, każda składająca się tylko z punktu początkowego i końcowego.
Chciałbym hurtowo wyznaczyć środki tych linii. Wynik może być w postaci nowej warstwy punktowej lub np. uzupełnieniem obecnej warstwy liniowej o nowy werteks wstawiony dokładnie w połowie linii.

Mamy jakiś automat?Smile
Zainstaluj mmqgis.
Wybierz Modify-> Convert Geometry Type.


Wtyczka lubi warstwy w kodowaniu utf-8. Jeżeli masz do tej warstwy ważną tabelę atrybutów z polskimi znakami, zapisz warstwę w kodowaniu utf-8 przed użyciem wtyczki.
(10-02-2016, 01:17)milena napisał(a): [ -> ]Zainstaluj mmqgis.
Wybierz Modify-> Convert Geometry Type.


Wtyczka lubi warstwy w kodowaniu utf-8. Jeżeli masz do tej warstwy ważną tabelę atrybutów z polskimi znakami, zapisz warstwę w kodowaniu utf-8 przed użyciem wtyczki.

Dziękuję bardzo Mileno za ekspresową podpowiedź, wtyczka działa super, o taki rezultat mi chodziło.

Korzystając z okazji, zapytam czy kojarzysz może inną bardziej automatyczną funkcjonalność, podam na przykładzie:
1. jest poligon, np. długa nieregularna działka drogowa
2. potrzebuję narysować przez środek poligonu linię.
3. definiuję punkt z jednej i drugiej strony na granicy działki (w przekroju) i automatycznie linia rysowana jest przez punkt, który jest środkiem pomiędzy wskazanymi punktami. I kawałek dalej definiuję kolejne 2 skrajne punkty na granicach, wytycza się środek i linię rysuję dalej... Smile dla zobrazowania załącznik (niebieskie punkty to zdefiniowanie miejsc skąd ma liczyć połowę wartości, następnie zielony kwadrat który jest połowa wartości pomiędzy skrajnymi punktami, i rysujemy linię Smile

Mam nadzieję, że za bardzo nie fantazjuję... Smile
Chyba jednak trochę się rozmarzyłem... Smile
Od takich rzeczy jest konsola Pythona Smile
Niestety nie dam rady teraz naszkicować skryptu, ale jakaś książeczka do Pythona + PyQGIS Cookbook i metodą prób i błędów w końcu się uda Smile