Forum QGIS

Pełna wersja: korekty globalne Układu 1965 w gridach NTv2
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć

Temat trochę bardziej GRASSowy, ale generalnie dotyczy wszystkich narzędzi opartych na PROJ.4 - w tym QGISa. Piszę więc tutaj żeby do kogokolwiek dotarło, bo na GRASSowym forum totalne pustki.

Osoby, które zetknęły się z zagadnieniem różnic pomiędzy tzw. "teoretycznym" a "empirycznym" Układem 1965 i ich redukcji za pomocą tzw. "korekt globalnych" autorstwa Romana Kadaja prawdopodobnie zainteresuje moja implementacja tego rozwiązania z użyciem gridów transformacyjnych NTv2. Szczegóły na mojej stronie.

Korekty globalne pozwalają w istotnym stopniu poprawić dopasowanie teroretycznego Układu 1965 do empirycznego. Trzeba mimo to pamiętać, że zazwyczaj nie są cudownym środkiem na te zniekształcenia. Zarówno Kadaj jak i inni autorzy (np. http://www.infraeco.pl/pl/art/a_16170.htm?plik=932, http://www.numerus.net.pl/transformacja.html) wskazują na jego ograniczoną przydatność w niektórych zastosowaniach i częstą konieczność dodatkowego użycia korekt lokalnych, jeżeli zależy nam na dużej dokładności. Myślę jednak, że dobrze mieć korekty globalne PUWG 1965 w arsenale FOSSGIS. Wiele krajowych narzędzi już dawno zaimplementowało to rozwiązanie.

W dużym skrócie: żeby skorzystać z gridów realizujących korekty globalne Układu 1965 w QGISie należy zdefiniować 5 układów współrzędnych użytkownika w formacie PROJ.4, o parametrach jak w EPSG:3120, 2172-2175, ale z sekcją towgs84 zastąpioną przez nadgrids ze ścieżką do pliku grida. Link do plików jest na mojej stronie.

Na zkończenie dodam, że stosując opracowaną przeze mnie metodę można użyć dowolnego źródła do stworzenia potrzebnego nam grida różnic współrzędnych w formacie NTv2. Np. najnowszego TRANSPOLa 2.06, który oferuje empiryczne korekty wszystkich polskich układów opartych na elipsoidzie Krasowskiego o precyzji znacznie przekraczającej omawiane tu korekty globalne, jak i np. poprawki między PL-ETRF89 i PL-ETRF2000. Dzięki temu PROJ.4 a za nim QGIS, GRASS et consortes mogą uzyskać możlliwość wykonywania równie precyzyjnych przeliczeń. Pewnie kiedyś do tego siądę. Póki co mamy "korekty globalne" a' la Roman Kadaj. Zawsze to coś Smile. Jeśli komuś się przydadzą - dajcie proszę znać. Może zmotywuje mnie to do kontynuowania tematu.