Forum QGIS

Pełna wersja: kalkulator rastra
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Mam kolorowe zdjęcie ortofoto wczytane do qgis. Jak za pomocą kalkulatorka rastra stworzyć raster , który pokazuje np tylko czerwone dachy budynków ?
Wiem o istnieniu 3 kanałów, że po otwarciu pokazują się one w lewym górnym rogu ze znakiem @. Wiem że kolor to mieszanina tych 3 kanałów. Jak stworzyć zapytanie o te "dachy"?
Gdzie w internecie można nauczyć się tworzenia "wyrażeń kalkulatora rastrowego" ?
Można jak najbardziej, wg następującego szablonu:

"mazur@1"=12 AND "mazur@2"=34 AND "mazur@3"=56 AND "mazur@4"=78

W celu odczytania zawartości RGB pożądanego obszaru, użyj plugin "Value tool".

[Obrazek: smile.gif]
No dzięki , ale skąd "mazur@4" jeżeli są tylko 3 kolory ?

Nie mogę tego kalkulatora rozebrać - próbuję np wpisać wyrażenie zwracające kolor żółty(awy) tj:
("1.tif@1" > 213 AND "1.tif@1" < 223) AND ( "1.tif@2" > 187 AND "1.tif@2" < 198) AND ("1.tif@3" > 148 AND "1.tif@3" < 158)
a on wszystko maluje na czarnoAngry

Jakiś hint ?
Oczywiście sprawdziłem mój raster Value toolsem.
RE: kalkulator rastra
No dzięki , ale skąd "mazur@4" jeżeli są tylko 3 kolory ?

Nie mogę tego kalkulatora "rozebrać" - próbuję np wpisać wyrażenie zwracające kolor żółty(awy) tj:
("1.tif@1" > 213 AND "1.tif@1" < 223) AND ( "1.tif@2" > 187 AND "1.tif@2" < 198) AND ("1.tif@3" > 148 AND "1.tif@3" < 158)
a on wszystko maluje na czarnoAngry

Jakiś hint ?
Oczywiście sprawdziłem mój raster Value toolsem.
Obawiam się, że takie złożone warunki nie zdają egzaminu w Kalkulatorze Rastrów...

Spróbuj obniżyć paletę barw od RGB do 256 kolorów, wtedy masz tylko 1 kanał ("band").