Forum QGIS

Pełna wersja: Bufor linii
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam
Mam kolejny problem Huh muszę ustawić strefę buforową (500 m i 200 m) od kolei, ale niestety jak próbuję skorzystać z wektor/narzędzia geoprocesingu/ buffor o stałej szerokości lub variable distance buffer to wychodzi mi jakiś owal (używam qgis 2.16.1). Nie wiem czy to wina mojego pliku wejściowego. Będę musiał zrobić jeszcze takie strefy dla dróg i rzek, dlatego chciałbym wiedzieć jak najlepiej (najszybciej Big Grin ) wykonać takie strefy.
Z góry dziękuję za odpowiedź
Sprawdź układy współrzędnych. Warstwa jest w WGS84. Jeśli nie masz włączonej reprojekcji w locie (a nawet z włączoną, jak sprawdziłem), to wpisując 500 czy 200 program weźmie pod uwagę stopnie, a nie metry (tak mi się przynajmniej wydaje). Zresztą w okienku narzędzia buforu przy warstwie pokazuje się kod EPSG warstwy - tam też widać, że to WGS84.
Najlepiej zapisz sobie warstwę do układu na przykład PL1992 (epsg:2180) i wtedy spróbuj zrobić te bufory - powinno już udać się bez problemu.. A, i warto przy tych danych zagregować wyniki lub jakoś obrobić te dane, bo sieczka może wyjść Smile
Niestety, próbuje zmienić układ współrzędnych, ale dalej przy buforowaniu wychodzi jakiś ogromny okrąg (chyba coś jest nie tak z tym plikiem, który posiadam), ale dziękuję za pomoc
(14-09-2016, 01:52)jarosz_m napisał(a): [ -> ]Niestety, próbuje zmienić układ współrzędnych

Nie działa tak: musisz fizycznie przetransformować shape'a z układu geografycznego EPSG:4326 do układu kartografycznego EPSG:2177 (tj.2000 strefa 6) a to za pomocą "Zapisz jako" w legendzie.

Załączam Ci efekt koncówy, osi + bufor.

[attachment=327]
Dziękuje bardzo zarówno Binko, jak i Italiano (ponownie mi pomogłeś - nie zastanawiałeś się na stworzeniu kursu dla takich świerzaków w obsłudze qgis jak ja Smile
Mam tylko pytanie skąd wiedziałeś, że trzeba konkretnie użyć układ EPSG:2177, a nie inny ??
(14-09-2016, 17:37)jarosz_m napisał(a): [ -> ]nie zastanawiałeś się na stworzeniu kursu dla takich świerzaków w obsłudze qgis jak ja Smile

Najpierw ja bym potrzebował kurs j.polskiego, bo umiem tylko się wyrazić niczym "Kali mieć, kali chcieć"...

(14-09-2016, 17:37)jarosz_m napisał(a): [ -> ]skąd wiedziałeś, że trzeba konkretnie użyć układ EPSG:2177, a nie inny ??

Miewałem tylko odrobinę szczęścia...

Żarty na bok, akurat Kalwaria Z. znajduje się na styku pomiędzy strefami 6 i 7 układu 2000, a więc mogłoby być i EPSG:2178 bez zarzutu.

[Obrazek: smile.gif]