Forum QGIS

Pełna wersja: zapisanie warstwy wms jako osobny raster
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Chciałbym wykroić kawałek warstwy WMS z ortofotoamapą, aby nałożć go potem jako warstwę rastrową na model terenu w nviz. Jakoś nie bardzo mam pomysł na rozwiązanie problemu :/. Będę wdzieczny za podpowiedź.
Jeśli dobrze rozumiem problem to trzeba użyć osobnego programu, który potrafi zapisywać pobrane rastry z serwera wms w postaci plików z georeferencją np. Geoxa Viewer.
1. QGIS: Plik > Zapisz jako obraz > format tif
2. GRAS: r.in.gdal, nviz
Pomysł z programem Geoxa jest wyśmienity! Szkoda tylko, że pod windows, ale na szczęście wine sobie z nim radzi Smile.

Niestety możliwość zapisu widoku mapy w qgis nie daje spodziewanych efektów, gdyż przy pewnych skalach np. warstwa geoportalu pokazuje jedynie slowo "geoportal.pl". Geoxa umożliwia podanie współrzędnych oraz skali zdjęcia jakie chcemy sobie ściągnąć. Gwarantuje to precyzję oraz wysoką jakość. Jeżeli zna ktoś jakąś alternatywe, która natywnie działa na pingwinku, to proszę podać Smile.
(29-05-2010, 11:22)barcin napisał(a): [ -> ]Jeżeli zna ktoś jakąś alternatywe, która natywnie działa na pingwinku, to proszę podać Smile.

Zapomniałem o r.in.wms w GRASS Smile (http://grass.osgeo.org/grass64/manuals/h...n.wms.html).
No tak, tak, ja też o tym zapomniałem, ale chyba dlatego, że jakoś współpraca z tym modułem nigdy mi nie wychodziła Smile.
Jeżeli zabraknie nam wszystkich narzędzi GIS- owskich to w ostateczności raster z Geoportalu można też pobrać bezpośrednio z przeglądarki internetowej (choć wtedy trzebaby mu potem jeszcze nadać georeferencje...).

Do tego celu w oknie mapy Geoportalu klikamy funkcję "Wyświetl odnośnik do mapy" i kopiujemy jego zawartość. Z całego linku interesuje nas najbardziej część ze współrzędnymi X i Y.
Kolejno powinniśmy obliczyć sobie (odejmując od Max X Min X i analogicznie dla Y), jakie rozmiary w metrach dadzą nam skrajne współrzędne. Potem trzebaby przeliczyć to na pixele. W sytuacji, gdy pragniemy wyświetlić mapę przy normalnym rozmiarze ekranowej rozdzielczości (96 DPI), dla skali mapy 1:1000 - jeden metr oznaczać będzie 3,778 px.
Przykładowo dla okolic Ogrodu Saskiego:
Pobrany fragment mapy ma współrzędne:
635707.5688081239,487324.7612761722,638678.861414105,488758.5967186367
Z powyższego wynika, że jest to prostokąt o rozmiarach 2971,29261 X 1433,83544 [m], co przy skali "tysiączce" da obrazek o rozmiarach 11225,54347 X 5417,03030 [px].
Jednocześnie należy nadmienić, że ze względu na ograniczenia serwera może pojawić się problem z wyświetleniem obrazków (szczególnie dla zapełnionych informacjami ortofotomap) o większej rozdzielczości aniżeli 4 mln pixeli. Trzebaby więc pobierać obrazki po kolei... To mozolne, ale jak zaznaczam - w ostateczności, przy braku innych możliwości: wykonalne Smile

Kolejna rzecz to sformułowanie konkretnego linku z zapytaniem do serwera WMS:
Winien on zawierać następujące części składowe:
1. adres serwera WMS
2. wersję wyświetlania WMS (np. 1.1.1, 1.3.0)
3. Kod EPSG określający układ współrzędnych (dla geoportalu zawsze 2180)
4. pożądany format pliku (dla ortofotomapy chyba najlepszym jest JPG, dla warstw wektorowych zaś - PNG).
5. uzyskane w sposób wyżej opisany współrzędne
6. obliczone za pomocą przedstawionej powyżej proporcji rozmiary szerokości i wysokości mapy
7. rodzaj warstwy

Dla podawanego tu jako przykład fragmentu stolicy link do wycinka ortofotomapy w skali 1:10000 wygląda następująco:
http://sdi.geoportal.gov.pl/wms_orto/wms...s=ORTOFOTO
Od niedawna program MapoTero (open source) umożliwiający pobieranie rastrów z WMS-ów, posiada funkcję tworzenia plików kalibracyjnych: QGIS, ArcGIS, MapInfo i Google Earth. (Strona projektu http://mapotero.codeplex.com/ )

[Obrazek: IPUsXoQl.jpg]