Forum QGIS

Pełna wersja: łączenie warstw, różnica i suma
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
W następującym przykładzie mam dwie warstwy poligonowe. Tylną stanowi kwadrat a przednią koło:
https://drive.google.com/open?id=0B-u7dq...0Y0dWR3ZXM
Chcę je połączyć w jedną warstwę, ale w taki sposób żeby koło (warstwa przednia) wycięło tę część kwadratu, którą zasłania. W rezultacie otrzymalibyśmy warstwę złożoną z trzech przylegających do siebie poligonów: koła i dwóch fragmentów dawnego kwadratu.
Sprawa wydaje się prosta. Najpierw odjąłem koło od kwadratu (narzędzie Różnica), a to co otrzymałem połączyłem z kołem za pomocą narzędzia Suma. Jest tylko jeden problem: jeżeli dobrze rozmiem w dalszym ciągu jednak są to dwa kształty ponieważ utworzone zostały nowe pola: "area_2" i "perimeter_2":
https://drive.google.com/open?id=0B-u7dq...mtxYkgwU2M
Zależy mi jednak* żebym miał tylko dwa pola: "area" i "perimeter". Czyli jeżeli dobrze rozumiem musiałbym w jakiś sposób połączyć pola "area" z "area_2" i "perimeter" z "perimeter_2"?

*Może te informacje będą przydatne. Tą samą operację co na kole i kwadracie zastosowałem przy skomplikowanych kształtach. Później zsumowane obiekty pokolorowałem pluginem Map Coloring. Zaobserwowałem, że kolory sąsiadują ze sobą tylko na styku kształtów, które zostały połączone. Wnioskuję zatem że MapColoring koloruje osobno dwa kształty i jest tak dlatego, że zostały utworzone te nowe pola.
Faktycznie, narzędzie sumowania dodaje dodatkowe pola "*_2". Moim zdaniem najprościej usunąć te kolumny, i wyliczyć wartości na nowo. No, chyba że chcesz zachować stare wartości, to wtedy nie wyliczasz na nowo Smile
Dzięki. Niestety nie ogarniam. Chciałbym żeby wszystkie dane były zgromadzone tylko w 2 polach: "area" i "perimeter". Co muszę dokładnie zrobić?
Usuwanie pól:
1. Otwórz tabelę atrybutów.
2. Przejdź w tryb edycji.
3. Kliknij ikonkę usuwania pól.
4. Zaznacz pola do usunięcia.
5. Kliknij OK.
6. Zakończ edycję warstwy i zapisz zmiany.

Aktualizacja powierzchni i obwodów:
1. Przejdź w tryb edycji.
2. Otwórz kalkulator pól.
3. Zaznacz opcję aktualizacji pola "area".
4. W formule wpisz: $area i kliknij OK.
5. Znowu otwórz kalkulator pól.
6. Zaznacz opcję aktualizacji pola "perimeter".
7. W formule wpisz: $perimeter i kliknij OK.
8. Zakończ edycję warstwy i zapisz zmiany.


Smile
Dzięki za pomoc. Nie wiem jak to działa, ale dane są teraz w dwóch polach tak jak chciałem. Niestety rezultat działania Coloring Map jest bez zmian: kolory sąsiadują ze sobą tylko na styku dwóch kształtów wyjściowych. Myślę, że najlepiej będzie jak opiszę to wszystko dokładnie w innym wątku.