Forum QGIS

Pełna wersja: Metody modelowania
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam

Mam pytanie związane z możliwością prognozowania/modelowania zmian na podstawie danych wektorowych. Opiszę sytuację, może ktoś ma pomysł. Posiadam warstwę wektorową poligonów z zagęszczeniem klonu jesionolistnego na danym obszarze, chciałbym wykonać model który pozwoli przewidzieć jego dalsze rozprzestrzenianie na podstawie danych które mam (co do preferencji tego gatunku to mam dane liczbowe jak on mniej więcej migruje). Czy QGIS bądź Arcmap posiada jakieś narzędzie dzięki któremu mógłbym coś takiego wykonać. To co zrobiłem jedynie to mapa rastrowa ze skalą barwną, która obrazuje aktualne zagęszczenie. Może z tego jakoś wyjść dalej?

Pozdrawiam
Może ktoś tu wie, ale raczej poszukałbym na Twoim miejscu jakiejś fachowej literatury, która opisuje jakąś metodę, może ktoś naukowo, metodologicznie już to gdzieś opisał.
Tak, szukałem już literatury tylko zwykle jest wynik a nie ma wyjaśnionej metodologii. Chodzi mi tez w zasadzie o to czy GIS potrafi, nie biorąc już pod uwagę mojego przypadku, dokonać modelowanie/przewidywania/ekstrapolowania zadanych danych przy wykorzystaniu np jakiejś wtyczki, bądź jest takie narzędzie .
Jest taka wtyczka... QSDM. Nie wiem niestety o co tam chodzi (Maximum Entropy Modelling), ale jak jesteś w temacie, to zobacz co to jest Smile I napisz czy Ci się to w jakiś sposób przyda Smile
https://conservationecology.wordpress.co...ipts/qsdm/

Ewentualnie sprawdź jeszcze wtyczkę Lifemapper Species Distribution.