Forum QGIS

Pełna wersja: Mnożenie rastrów i przypisywanie wynikom konkretnych wartosci
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,

Próbuję przygotować mapę rozkładu parametru CN do modelowania hydrologicznego. Aby ustalić wartość takiego parametru (kształtującą się od 0 do 100) należy znać rodzaj gleby i rodzaj użytkowania. Finalnie powinno to wyglądać tak jak w załączniku 1. Przygotowałam sobie dwa rastry: jeden z mapą użytkowania - zalacznik 5 (wyodrębniłam 4 podstawowe rodzaje) i raster z mapą glebową - zalacznik 4 (2 rodzaje gleby na obszarze zlewni). No i teraz przechodzę do mnożenia warstw,(proszę zerknąć teraz na tabelkę w zalaczniku 2). Chciałabym żeby przykładowo wszystkie pola będące lasami (forests) znajdujące się na glebie B (wartość 2) dostały wartość parametru CN=36. Albo wszystkie grunty rolne (agricultural area) znajdujące się na glebie A (wartość 1) dostały wartość parametru CN = 62 itd. I tutaj właśnie pojawia się problem. Dzięki temu że ćwiczę na małej zlewni "na oko" jestem w stanie stwierdzić że program faktycznie dobrze przemnożył warstwy i wyodrębnił różne obszary w zależności od gleby i użytku - zalacznik 3. Ale przypisuje im totalnie losowe wartości z przedziałku od 0 do 6,19. Jasne że jestem w stanie zorientować się które pola są które ale w przypadku większych zlewni z większą ilością rodzajów gleb i użytków będzie już trudniej. Zrobiłam jeszcze jedną rzecz. W kalkulatorze wpisałam sobie komendę:
("Raster_CLC@1"=3.1)*("Raster_Gleby@1"=1)
I to co dostałam to obszary lasy znajdujące się na glebie A (załacznik 6).
Czy ktoś z Was ma pomysł jak to zrobić żeby program przypisywał wynikom mnożenia konkretnych wartości odpowiednie wyniki takie jak w tabeli z zalacznika 2?

Hmm, przy samych zrzutach ekranu ciężko Ci pomóc.

Jeśli nie masz krępowania prywatności, to proszę nam udostępniać raster z mapą użytkowania oraz ten z mapą glebową, w postaci jednego .ZIP...
Dziękuję za zainteresowanie Italiano Smile Podaję link gdzie można znaleźć cały projekt https://drive.google.com/file/d/0B3pgatR...9GQlk/view
Mam taki pomysł, trochę naokoło.

A jakby zreklasyfikować te lasy?
Tak jak napisałaś na końcu - wyodrębniłaś lasy na glebie A. Stworzył Ci się raster, w którym są tylko wartości 0 i 1 (eee, czy raczej 0.9999 Wink ?).
Wyodrębnij wszystkie typy użytków na glebach, potem nadaj im oczekiwane przez Ciebie wartości przez reklasyfikację (wartość 1 zamieniając na wartość CN dla danego użytku/gleby), a potem połącz te rastry w jeden.

Wiem, że to trochę naokoło, ale można zbudować model i potem można to wykorzystywać przy wielu zlewniach. Przy reklasyfikacji będziesz mieć pewność, że nadane wartości będą poprawne dla danego typu terenu.
Dziękuję Binko Smile Też myślałam o takim sposobie ale zostawiłam go sobie na "ostateczną ostateczność", bo byłam ciekawa czy aby komuś nie wpadnie do głowy jeszcze jakiś pomysł na małe ułatwienie tego problemu Smile
Droga Niebiesko, przepraszam za spóźnienie: zobacz czy załącznik Ci pasuje (to Geotiff wraz ze swoim plikiem stylu).

Aby sprawdzić zawartość poszczególnych stref rastra, możesz użyć ikonę informacyjną I, albo plugin "Value tool".

[attachment=438]