Forum QGIS

Pełna wersja: Otwarcie kilku projektów jednocześnie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Czy jest jakaś możliwość otwarcia więcej niż 1 pliku .qgis razem ?
(08-11-2017, 15:02)Mazur napisał(a): [ -> ]Czy jest jakaś możliwość otwarcia więcej niż 1 pliku .qgis razem ?

A możesz sprecyzowac pytanie??
W jednej instancji 2 pliki projektu czy na jednym komputerze 2 instancje programu?
Ale mnie "zainstancjowałeś". Jestem prostym użytkownikiem Qgisa posiadającym 1 komputer , w którym jest duuuużo plików z rozszerzeniem .qgis. Kliknięcie takiego pojedynczego kolorowego ".qgis" powoduje otwarcie 1 projektu qgis.
No i pytanie : Czy jest możliwość zaznaczenie kilku kolorowych "qgis" i wciśnięcia ENTER , tak żeby otworzyło się kilka projektów jednocześnie?
Na jednym ekranie oczywiście bo posiadam 1 ekran w moim kompie.;-)
Hm, a próbowałeś? Wink

Wydaje mi się, że tak. Ale wtedy QGIS zapewne otworzy Ci się n razy, zgodnie z ilością otwieranych projektów.


Choć wydaje mi się, że mogę nie do końca rozumieć co masz na myśli, hehe Wink
(09-11-2017, 12:40)Mazur napisał(a): [ -> ]Ale mnie "zainstancjowałeś". Jestem prostym użytkownikiem Qgisa posiadającym 1 komputer , w którym jest duuuużo plików z rozszerzeniem .qgis. Kliknięcie takiego pojedynczego kolorowego ".qgis" powoduje otwarcie 1 projektu qgis.
No i pytanie : Czy jest możliwość zaznaczenie kilku kolorowych "qgis" i wciśnięcia ENTER , tak żeby otworzyło się kilka projektów jednocześnie?
Na jednym ekranie oczywiście bo posiadam 1 ekran w moim kompie.;-)

Wybacz ale właśniw stawiałem nowego SQLa i tak mi sie narzuciło z tymi instancjami Angel .
Generalnie jest tak że jak zaznaczysz kilka plików qgis i klikniesz enter to każdy z tych plików uruchomi swój program i wczyta przypisany projekt. Czyli jak zaznaczysz dwa pliki .qgis to otworzą ci się dwa programy qgis (na jednym komputerze i jednym monitorze Big Grin).

W moim pytaniu chodziło o to czy chcesz wczytać do jednego otwartego programu dwa projekty czy każdy z projektów chcesz otworzyć w nowym programie (oknie, instancji - wystąpieniu).

Każdy z tych plików .qgis (nazwijmy je projekty) to jest taki indeks w którym są zapisane informacje na temat danych jakie wczytano do programu w celu stworzenia projektu. Mówiąc prościej jak wczytasz dwie warstwy do projektu i zapiszesz go (projekt) w postaci pliku .qgis to później nie musisz już nic ustawiać tylko wczytujesz ten jeden pliczek.
W projekcie masz zapisane między innymi tło mapy, układ współrzędnych, jakie warstwy i jak są wyświetlane czyli dane o symbolach, etykietach a także miejsca z których warstwy są wczytywane (czyli gdzie są na dysku)itd.

W związku z powyższym nie da się wczytać do jednego programu (instancji) dwóch projektów ale jeden projekt możesz otworzyć w 2 programach (instancjach).

Może istnieje jakaś wtyczka która importuje jedne projekty do drugich. Tego nie wiem.

Pozdrawiam
Moje wszystkie projekty mają takie samo "tło mapy, układ współrzędnych". Nie miałbym nic przeciwko gdyby wszystkie warstwy wyświetliły się w 1 sposób - nawet jeżeli wygadałoby to nieestetycznie.

To byłaby przydatna wtyczka IMHO.
Może spróbuj tak:
Mając otwarty lub otworzony nowy projekt (nazwijmy go z.qgs) z górnego paska menu wybierz Warstwa > Osadź inny projekt...

Wtedy wybierasz plik projektu (nazwijmy go a.gqs), potem wybierasz jakie warstwy/grupy warstw mają być zaimportowane do Twojego projektu z.qgs i warstwy dołączają się do niego.
Ale co ważne, to wszelkie zmiany w symbolizacji/etykietach nie zostaną zapisane w projekcie z.qgs - po ponownym otwarciu informacje zostaną zassane z projektu a.qgs.
Dzięki za ten "półśrodek". Jednak zaznaczenie kilkunastu .qgis i jedno kliknięcie to byłoby coś.