Forum QGIS

Pełna wersja: Trasa dojazdu QGis
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
 Cześć wszystkim, 
Nie wiem gdzie i pod jakimi hasłami szukać ale mam ogromną nadzieję że mi pomożecie Smile 
Chciałbym wykonać analizę trasy dojazdu (może inaczej to się nazywa).
Mam ok. 100 zgeokodowanych punktów kodów pocztowych i dwie potencjalne, docelowe lokalizacje. 
Jakiego narzędzia użyć aby wyznaczyc trasy od 100 punktów do 1 lokalizacji (w drugiej analizie do 2 lokalizacji).?
W wyniku chce porownac obie sumy wszystkich czasów dojazdu. 
Czy qgis ma w swoich magicznych wtyczkach narzędzie, które umożliwi mi wykonanie powyższego? 
Może jakieś inne narzędzie polecacie? Smile
Ja do wyznaczenia najkrótszej drogi korzystałem w postgis z funkcji pgrouting (https://anitagraser.com/2013/07/06/pgrou...ick-guide/)
Źródła osi jezdni na podstawie których wyznacza/pokazuje najkrótszy odcinek muszą być prawidłowe tzn. mieć węzły na każdym przecięciu - dane z openstreetmaps są prawidłowe.

Przykład zapytania wygląda następująco: SELECT sum(cost) as cost FROM pgr_fromAtoB('roads', x1, y1, x2, y2)
gdzie x,y to mogą być np.
ST_X(ST_Centroid(dzialki.geom)) as x1,
ST_Y(ST_Centroid(dzialki.geom)) as y1,
ST_X(ST_Centroid(obk_uzytecznosci.geom)) as x2,
ST_Y(ST_Centroid(obk_uzytecznosci.geom)) as y2,

Zapytanie działa szybko w obrębie danych np. jednego miasta. Na wynik analizy w przypadku osi dróg dla obszaru województwa (testowałem) trzeba trochę poczekać kilkanaście sekund i więcej.
Bardzo dziękuję za powyższą odpowiedź, mam nadzieję że sobie poradzę :-)
Okazuje się jednak, że problem zaczął się dużo wcześniej, tj. nie wiem gdzie mogę wykonać geokodowanie kodów pocztowych.
Zawsze korzystałam z narzędzia divi.io (polecam wszystkim), ale niestety DIVI nie razi sobie z geokodowaniem samych kodów pocztowych (bez nazwy i numeru ulicy)
Wiem, że qgis ma wtyczkę geocoder navidata, gdzie można wrzucić punkty w trybie wsadowym, ale niestety nigdy mi to nie działało albo po prostu nie potrafię obsługiwać tej wtyczki ...
Nie wiem czy się dobrze wyraziłam w powyższym poście, dlatego dodam zrzut, który zobrazuje mniej więcej o co mi chodzi:
https://www.fotosik.pl/zdjecie/e1fda47ae4787506"
Jak mam teraz wyznaczyć trasy pomiędzy chmarą czerwonych punktów a czarnym budynkiem. Wiem, że są wtyczki, które wyznaczają trasę od punktu A do punktu B (ale z tego co wiem, to działają tylko dla jednego punktu - nie uśmiecha mi się wpisywać 100 punktów 'z palca' )
Powyższy sposób tm261700 wydaje się byc dobry, ale brzmi dla mnie bardzo obco (używam tylko QGis, ew. ArcGis)
Niestety wydaje się, ze nie ma innego rozwiązania które automatycznie pokaże najkrótsze drogi z budynków do każdego z punktów.
W każdym razie nie znam wtyczki do qgis'a, która by to wykonała.