Forum QGIS

Pełna wersja: Graficzne utworzenie geometrii typu MULTILINESTRING/MULTIPOINT
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dzień dobry,

Problem do rozwiązania: utworzenie myszką geometrii typu MULTILINESTRING/MULTIPOINT na warstwie.

Przykładowo, chciałbym na początku w QGIS 2.18.17 "wyklikać" myszką kilka linii, które docelowo utworzą geometrię typu MULTILINESTRING.

Następnie chciałbym móc skopiować ją do notatnika (celem wykorzystania w innej aplikacji).

* * *

Postępuję w ten sposób:

1. Panel po lewej -> Nowa warstwa tymczasowa
2. Geometry type and CRS -> Wielolinia
3. Układ: EPSG:4326
4. Wciskam OK -> wyskakuje w Panelu warstw nowa warstwa tymczasowa
5. Na wstążce mam już aktywny "ołówek", zatem zaczynam rysowanie.
6. Lewy przycisk myszy (pierwszy punkt) -> przesuwam myszkę -> lewy przycisk myszy (drugi punkt) -> prawy przycisk myszy (zatwierdzenie). Najprostsza linia jest narysowana.
7. Powtarzam punkt 6 dla kolejnej linii.

W efekcie mam dwie linie, ale one nie tworzą typu MULTILINESTRING, są to dwie linie. Już tutaj coś robię źle, bo stworzyłem dwa elementarne obiekty, zamiast jednego złożonego z dwóch rozłącznych odcinków.

Pytania:
a) czy to jest kwestia błędnego klikania myszką, bo np. trzeba przytrzymać np. jakiś klawisz aby kontynuować rysowanie dalej jednego obiektu?
b) czy MULTILINESTRING to w polskim tłumaczeniu "wielolinia"?

Do przechwytywania geometrii korzystam z wtyczki GetWKT, która zwraca pięknie geometrię dowolnego typu, ale tylko jeśli zaznaczony na warstwie jest wyłącznie jeden obiekt. Zaznaczając jeden obiekt (np. ten z pkt 6) wtyczka zwraca poprawną geometrię typu LINESTRING.

Zaznaczając dwie utworzone przed chwilą linie (w pkt 6 i pkt 7), mam oczywiście komunikat z błędem: More than one future is selected.

Doczytałem na innych forach, że pewnym obejściem problemu jest skorzystanie z łączenia obiektów (Wektor -> Narzędzia geometrii -> Połącz obiekty jednoczęściowe w wieloczęściowy), ale w moim przypadku (warstwa tymczasowa) nie mam "Pola z unikalnym ID", co uniemożliwia wykonanie łączenia.

Nie do końca mam tez przekonanie, że tak powstały obiekt będzie złożony w sposób w pełni przewidywalny, a dla moich specyficznych potrzeb istnieje konieczność, aby odcinki tworzące MULTILINESTRING były ustawione w odpowiedniej kolejności.

* * *

Da się jakoś to rozwiązać ? Dodam, że taka sama sytuacja występuje dla sytuacji tworzenia MULTIPOINTu. Tworzę wtedy zbiór pojedynczych punktów typu POINT, zamiast jednej geometrii typu MULTIPOINT.

Uprzejmie proszę o pomoc.

Pozdr!
Rysując kolejny element multiobiektu nie używa się funkcji Dodaj obiekt, ale mając zaznaczony ten pierwszy (np. w tabeli atrybutów) używasz funkcji Dodaj część w Pasku narzędzi zaawansowanej digitalizacji.
No ba, działa tak jak trzeba!

... ale co krwi napsuło!?!

Dziękuję "xmaziax"!