Forum QGIS

Pełna wersja: Legenda - ograniczenie pozycji (klas warstwy) do obszaru wydruku
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam, stoję przed następującym problemem i na razie nie znalazłem rozwiązania:
chciałbym ograniczyć widoczność pozycji w danej warstwie w legendzie do pokazywanych w obszarze wydruku na mapie. Mam warstwy z dużą ilością elementów w legendzie (styl klasyfikowany po unikalnym elemencie w tabeli atrybutów) i o dużym zasięgu (są to stanowiska roślin i klasyfikacja jest po gatunku), a przy opracowywaniu wydruku dla części zasięgu warstwy pojawia mi się kilkadziesiąt pozycji legendy, podczas gdy na wydruku widoczne jest tylko kilka lub kilkanaście. I legenda się mocno i niepotrzebnie rozbudowuje i jest przez to mniej czytelna i poglądowa. Ręczne usuwanie niepotrzebnych klas jest żmudne i muszę to robić przy każdym wydruku.

Mógłbym dociąć warstwę do danego obszaru wydruku, ale może jest jakaś gotowa opcja w kompozytorze wydruku lub jakiś inny szybszy sposób.

Czy można ograniczyć ilość elementów w legendzie do rzeczywiście widocznych na wydruku?
Jest taka opcja w oknie dialogowym legendy. Poniżej ustawień pozycji jest przełącznik, co się zwie w angielskiej wersji: "Only show items inside current atlas feature" i jak sama nazwa mówi, działa wtedy gdy skonfugurujemy generowanie atlasu map