01-10-2018, 20:21
Witam serdecznie
Na wstępnie - jestem bardzo zielony i sprawy gis-owe są jedynie dodatkiem do mojej pracy zawodowej. Korzystam od niedawna z QGis-a. Mam problem dot. zgrania ze sobą mapy z googla z wtyczki HCMGIS oraz plików xyz pozyskanych z GUGiK - pokrycie terenu oraz NMT.
O ile te dwa pliki xyz, tj. numeryczny model pokrycia terenu oraz numeryczny model terenu zgrywają się bardzo ładnie i można wygenerować mapy 3d, o tyle chciałem narzucić na to warstwę mapy. Robiłem to w taki sposób, że narzucam rastra z googla i po jego georeferencji wychodzi to dość dobrze. Niemniej jednak jakośc wychodzi słabo. Ściągnąłem w tym celu wtyczkę HCMGIS, aby jakoś mapy googl'a była lepsza. Niemniej jednak nawet po ustawieniu tych samych układów współrzędnych geograficznych dla wszystkich plików i nakładki HCMGIS (EPSG: 4326 - WSG 84) mapy z GUGiK wywala na Ocean Spokojny, a nie na teren Polski. Domyślam się, że problem wynika, że mapy google są "globalne", a pliki z GUGiK są "lokalne" i dot. Polski i podejrzewam, że jest to pewno jakaś prosta sprawa a wynika przede wszystkim z mojej niewiedzy w tym zakresie.
Będę wdzięczny za pomoc i nie łajanie mnie .
Wersja QGiS'a - 3.2.3.
Pozdrawiam.
Na wstępnie - jestem bardzo zielony i sprawy gis-owe są jedynie dodatkiem do mojej pracy zawodowej. Korzystam od niedawna z QGis-a. Mam problem dot. zgrania ze sobą mapy z googla z wtyczki HCMGIS oraz plików xyz pozyskanych z GUGiK - pokrycie terenu oraz NMT.
O ile te dwa pliki xyz, tj. numeryczny model pokrycia terenu oraz numeryczny model terenu zgrywają się bardzo ładnie i można wygenerować mapy 3d, o tyle chciałem narzucić na to warstwę mapy. Robiłem to w taki sposób, że narzucam rastra z googla i po jego georeferencji wychodzi to dość dobrze. Niemniej jednak jakośc wychodzi słabo. Ściągnąłem w tym celu wtyczkę HCMGIS, aby jakoś mapy googl'a była lepsza. Niemniej jednak nawet po ustawieniu tych samych układów współrzędnych geograficznych dla wszystkich plików i nakładki HCMGIS (EPSG: 4326 - WSG 84) mapy z GUGiK wywala na Ocean Spokojny, a nie na teren Polski. Domyślam się, że problem wynika, że mapy google są "globalne", a pliki z GUGiK są "lokalne" i dot. Polski i podejrzewam, że jest to pewno jakaś prosta sprawa a wynika przede wszystkim z mojej niewiedzy w tym zakresie.
Będę wdzięczny za pomoc i nie łajanie mnie .
Wersja QGiS'a - 3.2.3.
Pozdrawiam.