Forum QGIS

Pełna wersja: Rysowanie linii po istniejącej linii
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam

Czy jest jakaś wtyczka aby rysować linię po istniejącej już linii? Wiem, że jest przyciąganie do obiektu (segmentu, wierzchołka itp) ale to zejdzie dużo czasu, chodzi o to, że mam sieć światłowodową i narysowaną trasę główną (magistralę) od słupka do słupka, ale po trasie tej magistrali są też przyłącza i teraz chcę narysować trasę przyłączy od domu i po trasie tej magistrali ale nie chcę klikać za każdym razem całą trasę od domu po całej trasie magistrali aż do słupka i tak ok 30 razy dla zasięgu jednego słupka. Słyszałem gdzieś, że istnieje taka możliwość rysowania linii klikając pierwszy punkt jako początek przyłącza i drugi punkt końcowy jako dany słupek i z poleceniem rysuj po trasie z przyciąganiem do linii i program "z automatu" rysuje linię od przyłącza do słupka (czyli praktycznie 2 kliknięcia). W załączeniu szkic.
Klik 1 do klik 2, ............
Zwykłe przyciąganie + Włączone śledzenie...
no właśnie to znam polecenie, ale linia magistralna nie jest linią prostą i jak są jakieś załamania to nie "bierze" ich pod uwagę tylko rysuje mi linię prostą
Właśnie dowiedziałem się jak ma to kolega zrobione ;-) ale to chyba wyższa szkoła jazdy ;-) (jak dla mnie) on ma napisany skrypt w php, w którym wskazuje punkt adresowy (nr domu i miejscowość z puli punktów wprowadzonych przez siebie) i wpisuje z, którym punktem docelowym (nazwa słupka) ma połączyć i jakie warstwy ma wykorzystać. I w ten sposób ma zrobioną sieć abonencką ;-) sprytnie ;-)
No ale ta funkcja uwzględnia załamania... U mnie działa jak należy (2.18.25)
ja mam 2.18.23 . To się sprawdza ale trzeba na każde załamanie kliknąć, a takich "mijanek" na mapie mam dużo. A wiesz mam na miejscowości 25 słupków, a każdy z nich ma ok 25 abonentów i teraz każdego abonenta trzeba "wytrasować" od domu klikając po linii przyłącza i magistrali żeby ładnie się wszystko pokryło. I teraz na jednej miejscowości mam ok 625 abonentów "do podłączenia" a miejscowości mam chyba 40 co daje ok 25 000 abonentów i teraz wyobraź sobie przeklikać każdego z nich do odpowiedniego słupka ;-). Cóż chyba będzie trzeba zainwestować w pomysł kolegi ;-) . Tam wybiera tylko numer (nazwę słupka) i wybiera abonentów do tego słupka klika zatwierdź i z automatu ma wrysowane przyłącza po warstwie magistrala i przyłącze (przyłącze ma wrysowane jako kreska od domu do punktu styku z magistralą, linie nakładają się jedna na drugą)
W takim razie, jak Ci się nie chce klikać, to musisz sobie napisać dedykowane narzędzie Smile