Forum QGIS

Pełna wersja: raster na wektor
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
witam,
mam problem z konwersją rastra (numeryczny model terenu) na wektor. Wartości w rastrze są z dokładnością do 2 miejsc po przecinku natomiast po wykonaniu konwersji dostaję warstwę z wartościami zaokrąglonymi do liczb całkowitych. Chciałbym zrobić konwersję najlepiej w ten sposób aby każdemu 'pikselowi' rastra odpowiadał jeden poligon z wartością jak w rastrze, czyli bez zaokrąglenia. 
Może ktoś mi podpowie czy da się to zrobić standardowym narzędziem Qgis, czy potrzebuję jakiejś wtyczki?
z góry dziękuję i pozdrawiam Smile
Ale jak wektoryzujesz NMT? Do poligonów? Algorytm, zresztą chyba słusznie, spodziewa się liczb całkowitych i pewnie takie pole/atrybut (liczba całkowita) zakłada w docelowej warstwie. Chyba lepiej byłoby to przekonwertować na punkty - i merytorycznie i praktycznie.
Najprościej jest zrobić z rastra punkty. W przeciwnym razie możesz spodziewać się problemów z geometrią (multum werteksów) i analitycznie będzie jeszcze większy problem.
Witam,
Właśnie chciałem zwektoryzować NMT do punktów ale narzędzie konwersji rastra (poligonizuj) automatycznie tworzy warstwę poligomową. Jedyne co udało mi się zrobić, to skorzystać z narzędzi SAGA (Add raster value to points) ale muszę wcześniej wygenerować odpowiednią siatkę punktową. Wymaga to trochę więcej pracy ale efekt jest ok.
Mimo wszytko gdyby ktoś znał sposób jak bezpośrednio wygenerować warstwę punktową z rastra, będę wdzięczny za podpowiedź.
pozdrawiam
moze sprobuj wygenerowac w QGIS warstwe punktowa korzystajac z MMQGIS - create grid layer - Points lub klasycznie utworzyc siatke regularnych punktow korzystajac z narzedzia (badawcze) siatka punktow. Zasieg ustawiasz zgodnie z rastrem NMT.
W kolejnym kroku uzywasz narzedzie (plugin) Point Sampling Tool, w ktorym utworzona uprzednio warstwa punktowa pobierze wartosc z rastra NMT i wygeneruje nowa warstwe wraz z pobranymi wartosciami.