Forum QGIS

Pełna wersja: ANKIETA – Jakich funkcji brakuje Wam w Qgis ?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Zwracam się się do Was z prośbą o podanie propozycji, jakie funkcje (których obecnie Qgis nie realizuje) są z Waszego punktu widzenia najbardziej niezbędne do dołożenia w Qgisie.

Przedstawione na forum propozycje przeanalizujemy w zespole moderatorów niniejszego forum pod kątem możliwości ich oprogramowania w postaci plugin-u.

Wybrana propozycja (plugin wykonujący konkretne zadanie) zostanie przedłożona do zrealizowania studentowi informatyki (specjalizacja: geoinformatyka) w ramach praktycznej części pracy dyplomowej dot. wolnego oprogramowania GIS.
super Smile

może to nic tak ważnego, ale na pewno przydatne:
- zapis zapytań (z kreatora zapytań zwłaszcza i z ftools)
- możliwość grupowych zmian właściwości warstw (po zaznaczeniu kilku warstw np. zmiana układu współrzędnych dla wszystkich na raz)

pomyślę jeszcze nad czymś ciekawszym.. Smile
1. Podkatalogi w oknie warstwa - ale o tym już było
2. Możliwość zaznaczania więcej niż jednej warstwy w oknie warstw i wykonywania działania (choćby usunięcie)
3. GPS Tracker Plugin nie tylko "for Windows"

Dobry pomysł z tą ankietą. Jak by temat cieszył się powodzeniem to można w pierwszym wpisie zrobić listę z pomysłami wartymi zrealizowania i (jeśli się pojawią) to z będącymi w opracowaniu i zrealizowanymi. A jak będzie dużo chętnych do programowania i pisania wtyczek (czego ja niestety nie potrafię) to może by przykleić ten wątek? Smile Czasem tak bywa, że pomysły pojawiają się w trakcie pracy a nie koniecznie jak pojawia się jakiś wątek.
Według mnie brakuje:
- grupowania warstw na kilku poziomach
- zaznaczania wielu warstw jednocześnie
- zapisywania i późniejszego wczytywania właściwości (stylów) wszystkich warstw projektu do jednego pliku (taki wzorzec wizualizacji projektu) [przydatne w sytuacjach: a) kilka osób pracuje na jednym projekcie lecz każda preferuje inną symbolikę, kolorystykę, zakres widzianych danych b) w celach wydruku trzeba zmienić np. kolorystykę, bo ta z ekranu na papierze nie prezentuje się dobrze, w tej chwili po wydrukowaniu musimy na piechtę przywracać ustawienia, a przy następnym wydruku ustawiać na nowo c) w zależności od tego do jakich analiz w danej chwili wykorzystujemy projekt chcemy mieć inną symbolikę, zakres widzianych danych itp]
- funkcji 'powiększ do zakresu' działającej na elementach legendy [np. mam warstwę z obszarami gmin, tak ustawioną aby każda gmina wyświetlała się w innym kolorze, w legendzie widzę nazwy wszystkich gmin z ich kolorami - wskazuję w legendzie daną gminę, wybieram 'powiększ do zakresu' i mapa powiększa mi się do obszaru tej gminy]
- zapisywania zapytań z kreatora wyszukiwania i wyciągania ich do paska narzędziowego, aby przyspieszyć dostęp
- rysowania linii równoległych
- funkcji śledzenia GPS działającej na projektach z dowolnym układem współrzędnych (nie tylko WGS84)

To na razie tyle Smile
Jeżeli coś już jest w programie (albo wtyczce), tylko to przeoczyłem, będę wdzięczny za info.
(28-07-2010, 18:02)Rayo napisał(a): [ -> ]Według mnie brakuje:
- zapisywania i późniejszego wczytywania właściwości (stylów) wszystkich warstw projektu do jednego pliku (taki wzorzec wizualizacji projektu) [przydatne w sytuacjach: a) kilka osób pracuje na jednym projekcie lecz każda preferuje inną symbolikę, kolorystykę, zakres widzianych danych b) w celach wydruku trzeba zmienić np. kolorystykę, bo ta z ekranu na papierze nie prezentuje się dobrze, w tej chwili po wydrukowaniu musimy na piechtę przywracać ustawienia, a przy następnym wydruku ustawiać na nowo c) w zależności od tego do jakich analiz w danej chwili wykorzystujemy projekt chcemy mieć inną symbolikę, zakres widzianych danych itp]
Jeżeli coś już jest w programie (albo wtyczce), tylko to przeoczyłem, będę wdzięczny za info.

Jeśli chodzi o style to wtyczka SLD converter jest we wczesnym stadium tworzenia...
Dostępny na razie tylko zapis stylu linii sklasyfikowanych według unikalnych wartości.
Myślę że pożądana byłaby funkcja zamiany linii na poligony. Zwłaszcza, że istnieje funkcja zamiany poligonu na linię.
Funkcja zapisywania i wczytywania zapytań już jest w wersji 1.5 Smile
Myślę, że warto ją też dodać do kreatora zapytań dostępnego z menu Warstwa.
Kolejna modyfikacja tej funkcji mogłaby polegać na tym, żeby udostępnić pasek narzędziowy, z którego można byłoby wywoływać często używane zapytania. W gotowych regułach przydałaby się też możliwość zadawania użytkownikowi pytań o wartość do poszukiwań. Np tworzymy regułę do wyszukiwania ulic na odpowiedniej warstwie i umieszczamy na pasku. Użytkownik wywołuje zapytanie, które pyta go o nazwę ulicy i po jej wpisaniu wyszukuje.
Symbolika oparta na kilku atrybutach. Już o tym pisałem ale powtórzę gdyż inne programy to mają (np. Arcgis do 3 kolumn z bazy).
(03-08-2010, 08:27)sebaq napisał(a): [ -> ]Symbolika oparta na kilku atrybutach. Już o tym pisałem ale powtórzę gdyż inne programy to mają (np. Arcgis do 3 kolumn z bazy).

QGIS 1.5 z tego co widziałem tez już to potrafi. W nowych stylach 'Typ legendy' = 'Oparta na regułach'. Można uzależniać symbolikę od dowolnych reguł. Wygląda na to że funkcja ma bardzo duże możliwości. W związku z tym jest też dosyć trudna (pracochłonna) w obsłudze Smile
Przydałoby się dodatkowo coś prostszego, do szybkiego usatwienia i zastosowania.
O kurcze! 1.5 wyszła oficjalna Smile zaraz sprawdzam! I jeszcze jedno mi przyszło do głowy. Czemu gdy coś otwieram (cokolwiek: warstwę, raster) ciągle mieli mi dyskietką? (Qgis1.4+WinXP)
Stron: 1 2