Forum QGIS

Pełna wersja: Brak układu 1965 w QGIS?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam forum,
Od czasu do czasu korzystam z QGisa "zaprzęgając" go do zadań niedostępnych w innych programach.
Ostatnio chciałem przekonwertować współrzędne załamań z układu 1965 strefa V na 2000 strefa 6.
O dziwo uzyskałem przesunięcia punktów o ko 0,5m.
Drążąc temat zauważyłem, że punkty importowałem do QGIS w układzie Pulkovo 1942 (58)/Poland zone V EPSG 2175.
Sugerowałem się przy tym identyfikatorem EPSG 2175 który według różnych źródeł przynależy właśnie do układu 1965 strefa V.

Te same punkty przekonwertowane na układ 2000 strefa 6 w innym oprogramowaniu przesunięć już nie mają.
Z powyższego wychodzi mi, że QGIS ma coś pomieszane z numeracją/nazewnictwem stref.
Nie mogę się także w nim doszukać układu współrzędnych 1965.

Będę bardzo wdzięczny za wskazanie mi co źle robię lub potwierdzenie "ułomności" QGIS w zakresie układu 1965.
Moja obecna versja QGIS to 3.4.7-Madeira

Pozdrawiam
Układ 1965 jest układem empirycznym, a układ 2000 matematycznym (przynajmniej tak mnie na studiach uczyli Wink ).
Konwersja pomiędzy układem 1965 na 2000 w dowolnym programie GIS, bazującym na kodach EPSG, zawsze zwróci Ci drobne przesunięcia (w zależności od położenia punktów w strefach, bo te błędy rozkładają się nie równomiernie) ponieważ ta konwersja nie uwzględnia tzw. poprawek odwzorowawczych.
Programy geodezyjne zazwyczaj mają to w sobie zaszyte i tam otrzymasz współrzędne już z uwzględnieniem tych poprawek.
Z tego co pamiętam poprawki opracował prof. Kadaj i one były używane w nakładkach np na Microstation służących do transformacji pomiędzy układami 1965/2000.
OK, zgadza się.
Kontrolnie dokonałem konwersji tych samych punktów za pomocą dwóch innych programów (jeden na bank ze wspomnianymi) poprawkami i uzyskane wyniki były prawie identyczne.
Niestety jak napisałem QGIS ma pod EPSG 2175 nazwę układu Pulkovo 1942 (58)/Poland zone V, a wg mnie powinien mieć pod tym kodem: 1965 strefa V.
Jeśli przeszukam listę układów QGIS po 1965 to wyszukiwarka nie znajduje ani jednego takiego układu.

Powyższe oznacza wg mnie, że QGIS być może importuje punkty w układzie Pulkovo 1942 a nie 1965. Na tym forum natknąłem się gdzieś na jeden watek gdzie ktoś też miał problem z przesunięciami rzędu 0,5m. Jak napisałem wcześniej, ja dysponuję materiałem "referencyjnym" i przesunięcia są ewidentne.
Nie widzę polecenia Edytuj swój post więc kontynuuję w kolejnym poście...

Powstaje też pytanie czy brak poprawek może skutkować powstaniem aż tak dużych błędów?
Znajomi ludzie z branży mówili mi o trochę mniejszych błędach.
Jeśli tak to pozostaje przestać używać QGIS do konwersji tych układów, co nie zmienia stanu rzeczy, że nazewnictwo układów jest wg mnie pomieszane.
Tylko to już niestety do poprawki baza kodów EPSG.

Pod tym linkiem znajdziemy raport tego kodu i tak jak pisałeś, jest to 1965 strefa V. Co jest wymienione w sekcji alias. Ktoś kiedyś coś źle skopiował/dodał i błąd tak trwa.