Forum QGIS

Pełna wersja: Pobranie danych
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam!

Ostatnio zacząłem swoją przygodę z programem QGIS. Został mi on przedstawiony na jednych z zajęć na uczelni. Ostatnio z powodu zwiększenia liczby dostępnego mi czasu wolnego, postanowiłem pobrać sobie ten program i poćwiczyć podstawowe funkcje związane z modyfikacją map. Wykorzystywałem do tego mapy Nadleśnictw dostępne w Banku Danych o Lasach. Przerobiłem ich już trochę przez ostatni czas.

Dlatego zwracam się z pytaniem, czy wie ktoś może skąd jeszcze mogę pobrać podobne mapki do ćwiczeń, dla mniejszych jednostek terytorialnych takich jak np. gmina z podziałem gruntów na działki oraz tabelą atrybutów informującą o radzaju tego gruntu oraz własności? 

Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedzi.
Internauta
Dane, których szukasz są prowadzone w ramach EGiB w PODGiK, i dostęp do nich jest płatny (choć może na cele naukowe są jakieś wyjątki). Tak czy inaczej i tak masz spore szczęście, że wchodzisz w GIS teraz, bo całe mnóstwo instytucji udostępnia swoje dane przestrzennie bezpłatnie. Na początek proponuje GDOŚ oraz "dane bez opłat" od GUGiKu.
Proponuje przeszukanie portali mapowych poszczególnych miast (Poznan, Wrocław itp.). Udostępniają dużo danych w postaci WFS-ów do ogólnego użytku. W przypadku Poznania można ściągnąć również dane 3D.
Uczelnia może dla studentów otrzymać dowolne zbiory geometryczne zgromadzone w PODGiK dla celów edukacyjnych BEZPŁATNIE.
Standardowy wniosek o zamawianie danych geodezyjnych podpisany np. przez rektora.
Jeżeli powiat/gmina/... posiada jeszcze inne dane w zakresie danych geometrycznych np. plany zagospodarowania, można wystąpić do nich o udostępnienie ich - nie powinno być problemu.

A może coś się przyda z danych dostępnych za pośrednictwem wfs z powiatu: http://wfs.geoportal.zory.pl