Forum QGIS

Pełna wersja: Zmieniająca się czcionka po wydruku
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć,
Mam taki problem w Qgisie 3.10: chcę wydrukować fragment Open Street Map i za każdym razem wydruk wygląda inaczej niż to co widzę w Qgisie tj. czcionka za każdym razem jest pomniejszona. Czy jest jakiś sposób, aby to zmienić? 
Kolejne pytanie (jeśli są tu osoby korzystające również z Autocada): Czy jest sposób, aby wczytać Open street map lub dowolny wms do Autocada?
W skrócie - serwisy WMS czy Tile XYZ (takie jak OSM) są przystosowane do wyświetlania na monitorach (96dpi), nie wysokorozdzielczego druku (np. 300 dpi). Przy eksportowaniu mapy do druku zapewne zostawiasz domyślną opcję 300 dpi, przez co obraz jest gęściej upakowany (lepszej jakości, ale mniejsze detale). Nie ma prostego rozwiązania tego problemu całościowo - możesz albo:
1. Dobierać wyjściowe dpi pomiędzy 96 a 300 tak, aby uzyskać zadowalający efekt (wraz ze zmniejszaniem dpi będzie spadać rozdzielczość wynikowego obrazu) - rozwiązanie proste, szybkie, bezpłatne ale niższej jakości niż poniższe
2. Pobrać surowe wektory OSM z zasięgu, który Cię interesuje, ustawić odpowiednią symbolikę i wtedy możesz generować dane z dowolną gęstością dpi - rozwiązanie złożone, czasochłonne, bezpłatne ale o wysokiej jakości
3. Skorzystać z płatnych serwisów WMS przystosowanych (przeskalowanych) na potrzeby druków, np.: https://maps.omniscale.com/en/p/help_print - rozwiązanie szybkie, o wysokiej jakości, ale płatne
Rozwiązanie nr 1 dla mnie jest wystarczające. Dzięki wielkie!