Forum QGIS

Pełna wersja: tworzenie prostego WMSa
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Drodzy Koleżanki i Koledzy! 

Czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć jak stworzyć w QGISie prostego WMSa, którego będę mogła wczytać do Geoportalu? Chodzi o wrzucenie samych obiektów punktowych. Być może gdzieś już był taki wątek, ale nie mogę go znaleźć. W takim przypadku prosiłabym o namiar.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
Postawienie usługi, która będzie umożliwiała udostępnić dane za pośrednictwem WMS'a nie jest proste.
W aplikacji QGIS tego nie zrobisz. Musisz zainstalować i skonfigurować na komputerze/serwerze np. QGIS Server i dopiero później udostępnić dane przygotowane jako projekt QGIS
Zgadzając się i uzupełniając wypowiedź tm261700 dodam, że potrzebujesz do tego publicznego adresu IP (lub usługi hostingowej) i podstawowej wiedzy z zakresu sieci komputerowych i ich zabezpieczeń. Wystawienie komputera w "gołą" sieć internet jest dość niebezpieczne ze względu na ciągłe próby dostania się do takiego serwera (np. skanowanie portów). Być może są jakieś serwisy online umożliwiające wgranie swoich danych i wystawienie ich jako WMS/WMTS, ale ja osobiście nie kojarzę nic takiego.
W projekcie QGIS ustalasz wszystkie dane które mają się znaleźć w usługach. Robisz to we właściwościach każdej z warstw oraz we właściwościach projektu. Wszędzie jest dział QGIS Server. Potem taki projekt wrzucasz na server QGISa. Do tego potrzebujesz min VPS i najlepiej z system Linux, moim zdaniem najłatwiejszą opcją jest obraz docker, polecam ten z LizMap.

Możesz też wykorzystać usługi np https://qgiscloud.com/ gdzie są też i odpowiednie wtyczki do QGISa które pomogą zrobić upload projektu.

W razie czego proszę też o PW, mam jednego VPS co się nudzi.
Dziękuję bardzo za pomoc Smile