Forum QGIS

Pełna wersja: problem z WMS działki ewidencyjne
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Mam problem z usługą WMS działki z powiatów ze strony:
http://integracja.gugik.gov.pl/cgi-bin/KrajowaIntegracjaEwidencjiGruntow

Przez jakiś czas działała dobrze. Wczoraj wczytałem plik JPG i włączyłem działki - nie widać warstwy na mapie, a po powiększeniu do warstwy pokazuje mi fragment oceanu koło Wysp Św. Tomasza i Książęca i nic się nie da z tym zrobić. 
Wersje: 3.16 i 3.10, układ współrzędnych dla projektu i wszystkich warstw: WGS 84.
Działki mi są potrzebne, aby szybko nadać georeferencje obrazowi JPG.

Gdzie tkwi problem?
U mnie przy układzie projektu ustawionym na 2180 działa prawidłowo
Opisane przesuniecie to źle przypisany układ współrzędnych warstwy. Przy dodawaniu warstwy wms wybierz układ warstwy 4326. (opcja pod wyborem formatu usługi)
Dzięki z aodpowiedzi.
gsienko, napisałem, że wszystkie warstwy miały ten sam układ współrzednych (WGS 84:4326). Poza tym w QGIS 3.16 nie widzę opcji wyboru układu warstwy WMS podczas ustanawiania nowego połączenia. No i wcześniej dobrze działały, a nic nie zmieniałem. Nie napisałem tylko, że podkładem jest open street map i z nim jest problem. Domyślnie jest w układzie WGS 84 pseudomercator, ale jest to rozciągnięte równoleżnikowo. Przy ustawieniu OSM na pseudomercatora i resztę warstw na WGS 84 działki są w mniej więcej w dobrych miejscach, przy zmianie układu OSM na WGS 84 lądują na Atlantyku. Z tym, że mi są potrzebne dokładne dopasowania działek względem topo, no nic szukam lepszej mapy podkładowej Polski.

Przy okazji - jak w nowym QGIS (3.16) dodać kolumny geometrii? Kiedyś były w wektorze w narzędziach geometrii, a już nie ma
Rozwiązałem problem w ten sposób, że wczytałem zapisany projekt sprzed problemu i na tym starym projekcie zarówno OSM, jak i działki są ok. Okazuje się, że zarówno OSM, jak i działki powinny być w formacie WGS 84:3857 pseudomercator, aby wyświetlały się prawidłowo.