Forum QGIS

Pełna wersja: punkty załamania poligonu w WGS84
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Witam wszystkich Forumowiczów!
Jestem tu nowy, a moje pojęcie o GISie jako takim jest dość bladeTongue.. QGIS jest programem, który wykorzystuję do wytyczania siedlisk lęgowych ptaków (jestem ornitologiem). Potrzebuję, jakims cudem, wyciągnąc z tego programu pkt załamania poligonów będących siedliskami lęgowymi ptaków. Wiem, ze programy gisowskie potrafią podać współrzędne w dowolnym odwzorowaniu, w pliku excela. Czy można coś takiego osiągnąć w QGISie??Jak zmienić format współrzędnych pokazywanych w programie, tak żeby pokazywał w WGS84?
(12-08-2010, 19:26)maur79 napisał(a): [ -> ]Potrzebuję, jakims cudem, wyciągnąc z tego programu pkt załamania poligonów będących siedliskami lęgowymi ptaków.

menu Wektor/Narzędzia geometri/Wydobądź węzły

(12-08-2010, 19:26)maur79 napisał(a): [ -> ]Jak zmienić format współrzędnych pokazywanych w programie, tak żeby pokazywał w WGS84?

Układ współrzędnych projektu zmienia się w Ustawienia/Właściwości projektu
(12-08-2010, 19:26)maur79 napisał(a): [ -> ]Jak zmienić format współrzędnych pokazywanych w programie, tak żeby pokazywał w WGS84?

Potrzebne punkty możesz wyciągnąć w takim układzie jaki masz, a potem przeliczyć je do WGS84. Są programy, które to robią, szukaj w googlach np. GeoKonwerter, Transpol, Unitrans. Z tego pierwszego jest dodatkowo "wyjście" na Google Earth, więc możesz zobaczyć czy lokalizacja gniazda wypada tam gdzie była.
Punkty do QGIS można zaczytać w dowolnym układzie, a później zapisać warstwę z nowym układem współrzędnych poleceniem 'Zapisz jako' z menu 'Warstwa' lub poleceniem 'Eksportuj do nowego układu współrzędnych' z menu 'Wektor/Narzędzia zarządzania danymi'.
Aby podejrzeć, czy punkty są rozmieszczone prawidłowo można podpiąć mapę przez serwer WMS, np. z Geoportalu.
Wielkie dzięki Panowie za wszelkie informacjęSmileZabiorę się teraz za ich wykorzystanie i napisze Wam potem jak mi poszło..
Pozdrawiam!
Mimo iz zmieniam układ na WGS84 pozostaje mi format w stylu 241505.1,536014.4...Ogólnie tak samo jak w starszych wersjach QG nic sie nie zmienia(teraz mam 1.5)...Moze jestem gisowskim melepetą ale naprawdę nie potrafię!
Rayo, co dokładnie miało by się dziać po wydobyciu węzłów?bo u mnie nie dzieje się nic..chyba ze gdzies się to domyślnie zapisuje,ale gdzie?
(14-08-2010, 00:40)maur79 napisał(a): [ -> ]Mimo iz zmieniam układ na WGS84 pozostaje mi format w stylu 241505.1,536014.4

Po wczytaniu do projektu warstwy wektorowej wejdź na Właściwości/Ogólne/Podaj układ współrzędnych i podaj układ współrzędnych, w jakim masz obecnie tą warstwę. Sądząc po współrzędnych to pewnie 1992. Po zatwierdzeniu z menu Warstwa wybierz 'Zapisz jako', podaj wymagane parametry, a jako układ współrzędnych WGS84. W ten sposób zapiszesz swoją warstwę w nowym układzie. Teraz jeżeli ją wczytasz do projektu, który jest w układzie WGS84, wszystko powinno być OK.

Zamiast zapisywania warstwy w nowym układzie współrzędnych, można też spróbować zaznaczyć opcję 'Transformuj układ współrzędnych w locie' w Ustawienia/Właściwości projektu/Układy współrzędnych.

(14-08-2010, 00:40)maur79 napisał(a): [ -> ]co dokładnie miało by się dziać po wydobyciu węzłów?bo u mnie nie dzieje się nic..chyba ze gdzies się to domyślnie zapisuje,ale gdzie?

Polecenie 'Wydobądź węzły' tworzy nową warstwę punktową, z punktami w miejscach, gdzie na warstwie z poligonami są węzły (załamania). Zapisuje ją tam, gdzie mu każesz podając ścieżkę dostępu i nazwę nowej warstwy. Na końcu pyta czy chcesz ją dołączyć do projektu. Jeżeli wybrałeś nie, to musisz ją potem wczytać jak każdą inną warstwę wektorową.
Rayo,
udało mi się stworzyć ową warstwę punktową, ale wartości są wciąż w 92..Zresztą jeszcze mi się nie udało osiągnąć innego odwzorowania.Kiedy w końcu zobacze w tym programie wartości współrzędnych jak w geoportalu..?Robiłem wszystko zgodnie z Twoimi sugestiami ale nic to nie daje.Wyciągnięte wezły klikam ikoną Informacje o obiekcie i Wynik indentyfikacji pokazuje mi pochodną w formacie 92...już nic nie rozumiem.Mało intuicyjny jest ten program w tej akurat kwestii.
Podsumowując pojęcia nie mam jak osiągnąc następującą rzecz:
-punkty załamania poligonu w odwzorowaniu WGS84(zapis w tym formacie wartości!), najlepiej zeby jeszcze można było je zapisać w Excelu w postaci tabeli
-współrzędne przemieszczania kursora myszki w WGS84
Wielkie dzięki za wszelką pomoc!Smile
A musisz "trzymać się" tego programu, może prościej jest użyć czegoś innego. Zainstaluj sobie np. OziExplorer Trial, skalibruj mapę i współrzędne myszki będą pokazywane w WGS84.
(15-08-2010, 22:22)maur79 napisał(a): [ -> ]Podsumowując pojęcia nie mam jak osiągnąc następującą rzecz:
-punkty załamania poligonu w odwzorowaniu WGS84(zapis w tym formacie wartości!), najlepiej zeby jeszcze można było je zapisać w Excelu w postaci tabeli
-współrzędne przemieszczania kursora myszki w WGS84
Wielkie dzięki za wszelką pomoc!Smile

jeżeli uzyskałeś węzły w formacie 1992 lub innym nawet, weź kliknij PPM na powstałej warstwie -> zapisz jako -> podaj nową nazwę -> podaj układ współrzędnych -> przejrzyj i wskaż WGS84 -> zapisz i masz węzły w WGS84

żeby wyświetlić jak w geoportalu -> ustawienia -> właściwości projektu -> ogólne -> deklarowane jednostki mapy -> stopnie, minuty, sekundy
i gotowe masz jak w geoportalu, no prawie bo najpierw masz długość a nie szerokość jak tam

żeby zapisać w excelu to otwórz powstały plik dbf w excelu tam obrobisz i masz w excelu
Stron: 1 2 3