Forum QGIS

Pełna wersja: Przesunięcie wierzchołków
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dzień dobry,
Być może pytam o prozaiczną rzecz, ale nawet nie wiem jak zatytułować wątek czy wpisać zapytanie do googla...

Rysuję w QGIS mapę zaliczonych linii kolejowych w oparciu o dane z geofabrik. Przebieg wielu linii musiałam skorygować, ale to najmniejszy problem. W pewnym momencie, zupełnie nie wiem dlaczego, wierzchołki części linii (ale tylko części!) zostało przesuniętych na tyle, że linie nie dopasowały się do pozostałych. Z wszystkimi nowo rysowanymi liniami działo się to samo. Każda nowa linia (i część istniejących) jest przesunięta względem tego co rysuję. Nie zmieniałam układu współrzędnych - dla wszystkich warstw włącznie z podkładem z OSM jest ustawiony EPSG: 4326 - WGS 84.

W załączeniu zrzut z fragmentem Otwocka. Warstwa z liniami kolejowymi w trybie edycji. Czerwona linia (nad którą trzymałam myszkę) narysowana jest bezpośrednio na linii kolejowej, bez przesunięcia, co widać po kształcie czerwonej linii i wierzchołkach, natomiast sama linia (czarna) jest przesunięta względem wierzchołków. Najbardziej widać niedopasowanie przy wierzchołku, w którym łączą się dwie linie. Na próbę rysowałam też nową linię w ciągu ulicy Warszawskiej - linia była rysowana centralnie po środku ulicy z podkładu OSM, a po zapisaniu przesunęła się w ten sposób jak widać na zrzucie.

Czy ktoś wie co się mogło stać i jak to rozwiązać?

Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Pozdrawiam,
Magda
Magda, piszesz że wszystkie warstwy masz w  EPSG: 4326, ale projekt jest ustawiony na EPSG 102173. To pewnie źródło przesunięć.

I jeszcze jedna uwaga ogólniejsza. Jeśli poprawiacie/edytujecie jakieś dane z OSM, to róbcie to na danych źródłowych. Poprawianie ich lokalnie jest marnowaniem energii Waszej i innych.

Pozdrawiam
Robert