Forum QGIS

Pełna wersja: nierealna skala
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam!
Nie wiem co jest nie tak, ale program pokazuje mi skale w milimetrach, do tego jest ona kompletnie nieadekwatna do rzeczywistych wymiarów poligonów - są to conajmniej kilkuhektarowe działki. Jakby tego było mało jedna z warstw po wczytaniu pokazywana jest w "przewróconym" połozeniu tj. północ jest z prawej, tam gdzie zawsze pokazywany jest wschód..Pojawiły się też problemy z zamianą odwzorowań w warstwach ale to temat na osobny post...Zainstalowaną mam obecnie wersję 1.5 Tethys.Proszę o jakieś sugestieSmile
A czy we właściwościach warstwy jej układ współrzędnych zadeklarowany jest poprawnie?
Przestrzenny układ odniesienia warstwy:
+proj=longlat +ellps=WGS84 +datum=WGS84 +no_defs
W ten sam sposób ma zdefiniowane właściwości warstwy WMS Ortofotosceny.
Czyli wedle tej definicji warstwa jest w geograficznym (ściślej mówiąc geodezyjnym, ale i tak nikt nie używa tego terminu) układzie WGS84, nie projektowanym na płaszczyznę, a jednostką warstwy są stopnie długości i szerokości ("+proj=longlat"). Jeśli teraz w ustawieniach projektu oszukałeś skalę, że jednostkami są metry, to ona wyświetla 1m zamiast 1 stopnia (czyli 1mm zamiast ok. 60-110 metrów). To by się chyba zgadzało. Zamiast wymuszać jednostki, musisz przeprojektować tę warstwę do jakiegokolwiek prostokątnego układu współrzędnych. Jeśli chcesz ją nałożyć na tego WMSa, to zerknij, w jakich prostokątnych układach on serwuje i dostosuj inne warstwy do niego.
Wielkie dzięki za zainteresowanie moim problememSmile!
Zgodnie z Twoją instrukcją próbowałem przeprojektować warstwę do 92 - zrobiłem to poprzez zapisz jako, niestety wyświetla mi się komunikat:
Nieudany eksport do pliku wektorowego.
Błąd: nie powiodło się tworzenie warstwy (błąd OGR Failed to open Shapefile `warstwa w CS92.shp'.
Ponieważ walczę już długo a moje projekty stoją w miejscu postanowiłem wrócić do starszej wersji QG, po instalacji wersji 1.4 pojawił się z kolei komunikat:

nie można wczytać modułu SIP.
Wsparcie dla Pythona zostanie wyłączone.

can't import traceback
Wersja Pythona:
2.5.2 (r252:60911, Feb 21 2008, 13:11:45) [MSC v.1310 32 bit (Intel)]

Lokalizacja Pythona:
['C:/rxc3xb3xc5xbcne/PROGRAMY/Quantum GIS Enceladus/./python', 'C:/Users/mariusz/.qgis//python', 'C:/Users/mariusz/.qgis//python/plugins', 'C:/rxc3xb3xc5xbcne/PROGRAMY/Quantum GIS Enceladus/./python/plugins', 'C:\rxf3xbfne\PROGRAMY\Quantum GIS Enceladus\bin\python25.zip', '.\DLLs', '.\lib', '.\lib\plat-win', '.\lib\lib-tk', 'C:\rxf3xbfne\PROGRAMY\Quantum GIS Enceladus\bin']

W czym tkwi problem??
Musiałbym zobaczyć tę warstwę. Zakładam że jest tajna i w ogóle, ale gdybyś mógł skopiować ją do nowych plików i powywalać wszystko za wyjątkiem jakiegoś jednego niegroźnego dla obronności Państwa obiektu, to już bym mógł powiedzieć, co jest nie tak Smile
Temat jest jak najbardziej do odtajnieniaTongue. Wyśle Ci to na maila.