Forum QGIS

Pełna wersja: Kolor obramowania wyeksportowanego obiektu w *.shp
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Z mapy Polski wyfiltrowałem sobie obszary gmin których granice chce wyeksportować do plików *.shp.

By pozbyć się poligonów przekonwertowałem je narzędziem: "poligony na linie" a następnie zmieniłem w stylizacji warstwy kolor linii na czerwony, efekt neon.

[Obrazek: XHt5byU.jpg]

Po wykonaniu eksportu do obiektu *.shp i wczytaniu go na mapy, otrzymuje następującą linie obiektu (cienka jasna/biała):

[Obrazek: 7htMNO8.jpg]

Próbowałem również robić "bufor" wchodząc w "Wektor"->"Narzędzia geoprocesingu"->"Otoczka" a następnie eksportując go do pliku *.shp ale po wczytaniu pliku otrzymuję następującą linie (mimo ustawiania jego stylu na neon czerwony):

[Obrazek: 1U8CmTI.jpg]

Gdzie mogę szukać rozwiązania mojego problemu (jak poprawnie wystylizować i eksportować plik shp)?
Plik shp nie potrafi "trzymać" czy "przenosić" symbolizacji, tylko geometrię. Także zawsze po wczytaniu do organu GIS przypisze Ci losowy kolor
Czyli zapis obiektu do każdego innego rozszerzenia zapisze mi stylizacje a shp nigdy i nie ma na to żadnego sposobu? Czyli jak mam 7 obiektów to każdy będzie z innym losowym obramowaniem?
Jeżeli te 7 obiektów będzie w  jednej warstwie SHP to przy otwarciu ich w QGIS, bez wcześniejszego przygotowania pliku stylu, wszystkie dostaną tę samą, aczkolwiek losową wizualizację

Mocno uproszczając wygląda to tak, że w formatach GIS'owych przechowuje się informację o geometrii, atrybutach itp.

Wizualizację przygotowuje się pod konkretną aplikację, w której ma to być wyświetlane.
W przypadku QGIS stylizację można zapisać do pliku QML i jeśli przekażesz go wraz ze swoim SHP i ktoś otworzy to w QGIS powinien mieć tę samą stylizację.
W przypadku gdy otworzy SHP w innym oprogramowaniu, pomimo obecności pliku QML - stylizacji nie będzie posiadał.
Jest też taki format SLD, bardziej uniwersalny bo teoretycznie wspierany przez różne aplikacje GIS, ale w nim nie przeniesiesz wszystkiego (bo QML ma w sobie o wiele więcej niż tylko styl).

Możesz też wyeksportować swoje SHP do DXF z zachowaniem stylizacji (menu Projekt > Import/Export)