Forum QGIS

Pełna wersja: obliczanie pól obszarów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
witam,
w jaki sposob mozna sprawdzic rozmiar pola danego poligonu, wyselekcjonowanego z warstwy wektorowej?
narzędziem do identyfikacji obiektów. Jeśli wyświetla się od razu formularz atrybutów, to trzeba w Opcjach wyłączyć tę opcję (domyślnie to narzędzie pokazuje drzewo atrybutów, akcji i właśnie pola )
Generalnie rzecz biorąc przybliżoną powierzchnię Otrzymasz za pomocą kliknięcia kursorem na poligon, gdy Masz włączoną funkcję "Informacje o obiekcie". Rozwijasz wtedy zakładkę "(pochodny)" i pokazuje Ci się powierzchnia w pewnym przybliżeniu. Chcąc mieć w tabeli dodatkową kolumnę z powierzchnią dla wszystkich poligonów Klikasz odpowiednio: Wektor >> Narzędzia geometrii >> Eksportuj / Dodaj kolumny geometrii i tworzysz w ten sposób nową warstwę wektorową, niemal identyczną z już istniejącą, ale zawierającą dodatkowo kolumny wartościami pól i obwodów poszczególnych poligonów.
dzięki, wszystko działa
Co do dostawiania komumny z powierzchnią, to dodam, że da się bez tworzenia nowej warstwy - za pomocą kalkulatora w tabeli atrybutów (nie pomnę, czy od 1.4, czy dopiero od 1.5)
witam,
w jaki sposob mozna dostawic kolumne z powierzchnia za pomocą kalkulatora w tabeli atrybutów w wersji 1.6.0?
1. Otwieramy tabelę atrybutów.
2. Włączamy tryb edycji (klawisz z pisakiem lub ołówkiem - zależnie od wybranego motywu ikon), o ile nie jest włączony.
3. Włączamy kalkulator pól (klawisz z kalkulatorem lub liczydłem).
4. Podajemy nazwę pola, które chcemy utworzyć.
5. Wybieramy typ danych: dziesiętny/rzeczywisty (ewentualnie całkowity, jeśli wystarczy nam dokładność do jedności).
5,5. Jeśli jesteśmy skrupulatni, ustawiamy liczbę cyfr/dokładność.
6. Wciskamy klawisz "powierzchnia". Na dole powinno pojawić się wyrażenie:
Kod:
$area
7. Wynik uzyskamy w jednostkach mapy. Jeśli ma być np. podzielony przez 10000, żeby z m^2 wyszły hektary, to można ręcznie zmodyfikować wyrażenie:
Kod:
$area/10000
8. Zatwierdzamy.
9. Przy odrobinie szczęścia, podziwiamy dostawioną kolumnę. Uwaga, dane nie są jeszcze zapisane. Nie należy się przejmować, że wartości są wyświetlane z większą dokładnością, niż ustawiliśmy w punkcie 5,5. Wyprztyknięcie klawisza z ołówkiem spowoduje zapisanie zmian i aktualizację dokładności wyświetlanych wartości.
Uwaga: Te wartości są zapisane na stałe, więc po edycji geometrii obiektów trzeba procedurę powtórzyć z tą różnicą, że zamiast tworzenia nowego pola, wybieramy w kalkulatorze "aktualizuj istniejące pole".