Czy to normalne że pomiary tego samego poligonu w tych dwóch odwzorowaniach dają inne powierzchnie?u mnie, w przypadku dużej działki są to istotne różnice (92,93ha w CS92 i 92,76ha w WGS84-0,19ha różnicy) To wartości podane z zakładki Informacje o obiekcie, ręcznie w WGS84 zmierzyć poligonu chyba nie można?u mnie miarka pokazuję wciąż 0m2..
Do tej pory wytyczałem poligony w 92, ale zeby uzyskać pkt załamania konwertowałem do 84. Mógłbym pracować w 84 żeby uniknąć zamieszania ale niestety nie wiem jak uzyskać w tym odwzorowaniu normalną podziałkę w metrach (niezbędny element legendy na wydruku)?
(06-11-2010, 11:30)maur79 napisał(a): [ -> ]Czy to normalne że pomiary tego samego poligonu w tych dwóch odwzorowaniach dają inne powierzchnie?
Tak.
(06-11-2010, 11:30)maur79 napisał(a): [ -> ](92,93ha w CS92 i 92,76ha w WGS84-0,19ha różnicy)
DISCLAIMER - poniższe to w dużej części moje przypuszczenia, a nie prawda objawiona
. Trzeba by dopytać programistów QGISa i geodetę.
Idealnie pomiar powierzchni należałoby robić w układzie współrzędnych opartym na odwzorowaniu wiernopowierzchniowym (?) - dla Polski np. ETRS LAEA, EPSG 3035 (?). Poprzeczne walcowe używane w PUWG 1992 takim nie jest, ale daje dobre przybliżenie pomiaru powierzchni dla tego układu, w obrębie Polski. Układ współrzędnych BLH WGS1984 nie używa żadnego odwzorowania na powierzchnię, więc pomiar powierzchni w tym układzie raczej sensu nie ma.
Czy wynik 92,76ha uzyskałeś na danych w U92 po włączeniu OTFP do ll/WGS84? To byłoby co innego. Po włączeniu OTFP QGIS nie liczy na płaszczyźnie ale "w 3D" (?), jako powierzchnię na referencyjnym modelu Ziemi - domyślnie WGS84, co może tłumaczyć nieco inny wynik.
(06-11-2010, 11:30)maur79 napisał(a): [ -> ]Mógłbym pracować w 84 żeby uniknąć zamieszania ale niestety nie wiem jak uzyskać w tym odwzorowaniu normalną podziałkę w metrach (niezbędny element legendy na wydruku)?
Sądzę, że to nie ma sensu.
W takim razie poprzestaje na nieco uciążliwym (bo pracochłonnym
) systemie pracy: tworzę poligony w 92, edytuję wszystko do wydruku, odczytuję powierzchnię, natomiast żeby uzyskać punkty załamania działek w układzie stopnie,minuty, sekundy.00 konwertuję wszystko do 84 (bo RDOśie wciaż wymagają tego przestarzałego układu
)...Będzie to wszystko obarczone błędem ale istotnym tylko w przypadku dużych działek(kilkudziesięcio hektarowych)