Forum QGIS

Pełna wersja: Transformacja rzutowa/ Projective transformation
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam.

Mam troszkę poskanowanych zdjęć lotniczych (to nie są zbyt profesjonalne zdjęcia - brak tych wszystkich fachowych znaczników) i chciałbym je potraktować transformacją rzutową przy pomocy punktów charakterystycznych. Doradzono mi, że transformacja rzutowa jest lepsza niż wielomianowe - przynajmniej jeżeli chodzi o ten rodzaj zniekształceń jakie spotykane są przy zdjęciach lotniczych. Czy jest to możliwe w Qgise ? W zestawie georeferencyjnym nie widziałem tego rodzaju transformacji. Może są jakieś wtyczki ? W sumie chętnie bym tego spróbował w Grasie - ale ciągle nie mogę go odczarować...

Pozdrawiam
(23-11-2010, 09:11)chenioo napisał(a): [ -> ]W sumie chętnie bym tego spróbował w Grasie - ale ciągle nie mogę go odczarować...

O tego rodzaju wtyczkach do QGISa nie słyszałem.

Jeżeli chodzi o GRASS - to da się (no bo jakby inaczej Smile): http://grass.osgeo.org/wiki/Orthorectifi...tal_camera. Potrzebujesz małoskalową mapę referencyjną topo/ortofoto i model terenu o rozdzielczości zbliżonej do zdjęcia (da się bez, ale im bardziej urozmaicone ukształtowanie terenu tym gorsze rezultaty).

Zgodnie z instrukcjami, oszacuj principal point zdjęcia oraz długość ogniskowej, wysokość, pitch, yaw i roll kamery. Wykorzystując pomiary obiektów na mapie referencyjnej i DPI zdjęcia lub pomiary obiektów również na nim policz współrzędne 4 "znaczków tłowych" (tj. rogów zdjęcia) w milimetrach.

Więcej informacji w http://www.grassbook.org/sample2nd/grass...aerial.pdf i http://grass.osgeo.org/grass64/manuals/h...photo.html.

Moduł i.ortho.photo dostępny jest póki co tylko pod systemy z Xami (GNU/Linux, MacOSX itp.). Ma szanse zadziałać w Windows pod Cygwin. Natywna wersja pod Windows wymagałaby napisania go od nowa. Mimo topornego interfejsu kapitalne, unikalne narzędzie. W FOSS4G nie znam innego narzędzia umożliwającego ortorektyfikację z wykorzystaniem już istniejącego modelu terenu. No chyba że OSSIM może. Jeśli znacie inne - bardzo chętnie poznam!
Witam


Dzięki za podpowiedź. Na ten moment to trochę skomplikowanie dla mnie wygląda. Nie sądziłem że ze zdjęciami lotniczymi jest tyle obróbki. Ale spróbuję. Pozdrawiam. Dzięki za podpowiedz :-)