Forum QGIS

Pełna wersja: Vmap L2 - jak wczytać do QGISa?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam

Pobrałem ze strony http://www.bgwm.pl/zasob_gik.htm testowy arkusz Vmapy L2. Po rozpakowaniu otrzymuję zestaw folderów z plikami *.cpg, *dbf, *sbx, *sbn, *shp i *shx. Jak to wyświetlić w QGIS?

Pozdrawiam
Rayo
Większość tych plików to wektorowe pliki w formacie Shapefile wraz z towarzyszącymi zbiorami.

Najprościej - wybierz z menu:
Warstwa | Dodaj warstwę wektorową ...
Tylko nie wiem, które pliki dodać.
Domyślam się, że poszczególne foldery dotyczą konkretnej tematyki, np transport, hydrologia itp. W Dodaj warstwę wektorową/Plik wskazałem wszystkie pliki w jednym katalogu i wczytane jako warstwy zostały tylko *shx, *shp i *dbf. Co zrobić z pozostałymi?
Przy dodawaniu plików wektorowych nie wybieraj wyświetlania wszystkich plików, tylko same ESRI shapefiles. Pozostałe pliki (*dbf, *shx, etc) zawierają np. tabele atrybutów warstwy albo plik indeksu i wczytywane są automatycznie.
Wczytałem wszystkie Shapefile ze wszystkich katalogów i mam 'prawiemapę'. Piszę 'prawie' bo niewiele ona przypomina to co widziałem na przykładowych zrzutach ekranu. Rozumiem, że teraz muszę sobie zdefiniować całą symbolikę i kolorystykę, aby to była mapa nadająca się do użytku?

Straszny bałagan się zrobił w okienku z warstwami z powodu tak dużej ich ilości. Jeśli będzie kilka sekcji Vmapy w jednym projekcie to liczba tych warstw drastycznie wzrośnie. Jak nad tym zapanować? Wydaje mi się że proste grupowanie warstw na jednym poziomie to za mało.

Czy zamawiając w Ośrodku Geodezyjnym Vmapę dostajemy do niej opis czy coś w rodzaju legendy? Po samych nazwach trudno dojść do tego, co która warstwa reprezentuje.
(10-01-2010, 00:45)Rayo napisał(a): [ -> ]Wczytałem wszystkie Shapefile ze wszystkich katalogów i mam 'prawiemapę'. Piszę 'prawie' bo niewiele ona przypomina to co widziałem na przykładowych zrzutach ekranu. Rozumiem, że teraz muszę sobie zdefiniować całą symbolikę i kolorystykę, aby to była mapa nadająca się do użytku?

Prawidłowo, ponieważ nie ma przygotowanej wizualizacji VmapL2 na QGIS-a. To, co wczytujesz, to warstwy a nie projekt, więc wczytają się one w dowolnych losowych stylach. Wizualizacja VmapL2 w zależności od regionu kraju, przygotowana jest na programy Esri, a czasem również MapInfo i GeoMedia. Około dwa lata temu testowano QGIS-a, czy już jest na tyle dojrzały, żeby i na nim zrobić wizualizację, ale zarzucono temat, nie było wtedy jeszcze wersji stabilnej.

(10-01-2010, 00:45)Rayo napisał(a): [ -> ]Straszny bałagan się zrobił w okienku z warstwami z powodu tak dużej ich ilości. Jeśli będzie kilka sekcji Vmapy w jednym projekcie to liczba tych warstw drastycznie wzrośnie. Jak nad tym zapanować? Wydaje mi się że proste grupowanie warstw na jednym poziomie to za mało.

W WODGiK-ach, które zleciły wizualizację VmapL2 (a być może także i w innych) można zakupić VmapL2 nie tylko arkuszowo, ale też na dany obszar - gminę, powiat lub inny. Wtedy nie ma tego kłopotu, dany temat zapisany jest na jednej warstwie a nie kilku.

(10-01-2010, 00:45)Rayo napisał(a): [ -> ]Czy zamawiając w Ośrodku Geodezyjnym Vmapę dostajemy do niej opis czy coś w rodzaju legendy? Po samych nazwach trudno dojść do tego, co która warstwa reprezentuje.
Tak powinno być.
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź.
Zamówiłem kilka map do testów, zobaczymy co z tego wyjdzie i z którymi QGIS sobie najlepiej poradzi.
QGIS nie ma takiej gotowej biblioteki symboli, której można by użyć do kompletnej wizualizacji VmapL2, ale ma narzędzia do tworzenia własnych stylów. Gdybyś takie style i symbole tworzył, zachęcam Cię do udostępnienia ich także innym użytkownikom QGIS-a. Warto dołożyć swoją cegiełkę, w końcu sami dla siebie tworzymy ten program Smile
Jak mi tylko coś z tego wyjdzie to chętnie się podzielę Smile