Forum QGIS

Pełna wersja: Niezrozumiały samouczek
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Piszę pierwszy więc witam wszystkich forumowiczów!
Od razu przejdę do sprawy. Zaczynam od podstaw i jest trudno.
Dokładnie mówiąc nie wiem jak dodać rzeczy zaznaczone na obrazku.
Czy dodaje się to jakimś sposobem z tabeli atrybutów?
Jeśli znacie jakieś dobre samouczki to możecie coś polecić.
Dziękuję i pozdrawiam Tomek
Witaj Tomek.

To co zaznaczyłeś na obrazku to nazwy atrybutów według których dokonano klasyfikacji poszczególnych warstw. Wygląda to trochę jak obrazek z instrukcją, bo normanie takie informacje przy klasyfkacji nie są dodawane. Żeby dodać te zaznaczone elementy wystarczy w oknie Właściwości warstwy, w zakładce Styl, wybrać klawisz Dodaj. I ręcznie dopisać ten tekst.

Listę podręczników znajdziesz na naszej stronie QGIS Polska. Na początek polecam podręcznik Mileny.
Robercie, siejesz dezinformację Smile Opcje programu -> Ogólne -> Program -> Wyświetlaj nazwy atrybutów w legendzie
Panowie, niestety nie działa.
Po zaznaczeniu ''Wyświetlaj nazwy atrybutów w legendzie'' nie zostają nazwy tych atrybutów wyświetlone.
Sprawdziłem także opcje Roberta lecz w zakładce styl nie ma klawisza dodaj.
Może dla ułatwienia powiem że mam wersję programy 1.6.0-Capiapo
A oto link do nieszczęsnego samouczka:

http://robert.szczepanek.pl/qgis_tutorial.php#topic3

Stanąłem na lekcji nr. 2 - tabela atrybutów
trudność sprawia mi rozdzielenie rurociągów nadziemnych i podziemnych.
Tego z lotniskami też nie potrafię zrobić. ;/
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc
Tomek
Koledze chyba chodzi o zmianę symboliki wyświetlania obiektów z warstwy, co także spowoduje dodanie opisów do legendy.
Krok po kroku:
1. Należy na warstwie w legendzie nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać z menu opcję Właściwości.
2. W nowo otwartym oknie z lewej strony wybrać Styl.
3. U góry, z listy rozwijanej, wybrać Wartość unikalna.
4. Poniżej z listy rozwijanej wybrać jako pole klasyfikacji Typ rurociągu, albo inne pole od którego uzależniamy symbol.
5. Kliknąć Klasyfikuj.
6. Teraz można ustawić kolorystykę i symbole dla poszczególnych wartości pola klasyfikacji.
7. OK i gotowe
(10-03-2011, 23:35)tomshow napisał(a): [ -> ]Sprawdziłem także opcje Roberta lecz w zakładce styl nie ma klawisza dodaj.

(...)
trudność sprawia mi rozdzielenie rurociągów nadziemnych i podziemnych.
Tego z lotniskami też nie potrafię zrobić. ;/

Musisz zacząć od przeprowadzenia odpowiedniej klasyfikacji. W przypadku rurociągów w zakładce Styl wybierasz klasyfikację Wartość unikalna. I klasyfikować będziemy wykorzystując pole/kolumnę LOCDESC.

Po takiej operacji, klawisz Dodaj będzie dostępny, choć oczywiście propozycja Borysa jest 3453745938475 razy mądrzejsza Big Grin. A tak generalnie, to wyświetlenie nazwy pola jest najmniej istotne w tym zadaniu.

W razie dalszych problemów pisz śmiało.
Jeszcze kilka uwag do samouczków/tutoriali/podręczników.

Ten materiał do którego dotarłeś nie jest typowym samouczkiem i wymaga odrobiny komentarza szczególnie do późniejszych lekcji. Zrobienie tego wszystkiego samodzielnie wymaga sporego samozaparcia. Cool

Wersje QGIS zmieniają się jak w kalejdoskopie. Dlatego na początku każdego z nich podaję której wersji dotyczy. Ten kurs opisuje wersję QGIS 1.0 i to jeszcze preview. A więc należy do kategorii archeologia. Idea

Postaram się niebawem uporządkować to co mam i udostępnić na stronie. Na razie podaję tylko odwołania do
Wersja 1.7 w przygotowaniu ...
Bardzo dziękuję za pomoc i za poważne potraktowanie tej sprawy!
Ciesze się z powodu tak szczegółowego opisu gdyż bardzo mi pomógł rozwiązać problem. Mam nadzieję że mam dość samozaparcia i poćwiczę jeszcze aby w końcu dojść do wprawy i dobrze poruszać się po programie.
Brawo dla autorów! Qgis jest świetny.
Pozdrawiam,
Tomek
WItam,

Przepraszam, że tutaj, ale nie chciałem zakładać nowego tematu.

Mam policzone poszczególne powierzchnie poligonów. Można to jakoś zsumować kalkulatorem? bo jest sporo tych powierzchni..

pozdro.
Wektor -> Narzędzia analizy -> Podstawowe statystyki
Musisz określić warstwę i pole do obliczeń
Stron: 1 2