31-03-2011, 10:50
Witam!
Proszę o pomoc w odpowiednim dopasowaniu rastra w QGIS.
Pobrałem program ZumiBuddy, który zapisuje na dysk mapy lub ortoobrazy na dysk komputera wraz z plikiem pozycjonującym (*.points) w układzie WGS80
przykładowy plik:
mapX,mapY,pixelX,pixelY,enable
18.985250000000001,50.240499999999997,0.000000000000000,0.000000000000000,1
18.991250000000001,50.240499999999997,2000.000000000000000,0.000000000000000,1
18.991250000000001,50.236499999999999,2000.000000000000000,-2000.000000000000000,1
18.985250000000001,50.236499999999999,0.000000000000000,-2000.000000000000000,1
Tymczasem raster wyświetlany jest w układzie 1992, w związku z czym przy użyciu Georeferecer'a obraz jest rozciągany. Niestety nie potrafię zarejestrować poprawnie rastra w układzie 1992 w oparciu o punkty z WGS80. Oczywiście można by było przeliczyć współrzęde w pliku tekstowym na układ 1992, lecz mam wiele takich plików.
Czy ktoś zaproponuje rozwiązanie tego problemu?
Drugie pytanie czy istnieje możliwość zapisania na dysku obrazów wyświetlanych w QGIS pobieranych z serwera WMS?
Proszę o pomoc w odpowiednim dopasowaniu rastra w QGIS.
Pobrałem program ZumiBuddy, który zapisuje na dysk mapy lub ortoobrazy na dysk komputera wraz z plikiem pozycjonującym (*.points) w układzie WGS80
przykładowy plik:
mapX,mapY,pixelX,pixelY,enable
18.985250000000001,50.240499999999997,0.000000000000000,0.000000000000000,1
18.991250000000001,50.240499999999997,2000.000000000000000,0.000000000000000,1
18.991250000000001,50.236499999999999,2000.000000000000000,-2000.000000000000000,1
18.985250000000001,50.236499999999999,0.000000000000000,-2000.000000000000000,1
Tymczasem raster wyświetlany jest w układzie 1992, w związku z czym przy użyciu Georeferecer'a obraz jest rozciągany. Niestety nie potrafię zarejestrować poprawnie rastra w układzie 1992 w oparciu o punkty z WGS80. Oczywiście można by było przeliczyć współrzęde w pliku tekstowym na układ 1992, lecz mam wiele takich plików.
Czy ktoś zaproponuje rozwiązanie tego problemu?
Drugie pytanie czy istnieje możliwość zapisania na dysku obrazów wyświetlanych w QGIS pobieranych z serwera WMS?