Forum QGIS

Pełna wersja: wykresy rozrzutu - rastry
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,

chcę wykonać wykresy rozrzutu (oraz analizę statystyczną) danych znajdujących się w dwóch rastrach. Jeśli dobrze rozumuję, oba muszą mieć identyczne wymiary (myślę o współrzędnych rogów) i identyczną rozdzielczość.

W jaki sposób wykonać taką operację w QGISie?
Samo obcięcie nie jest kłopotliwe (Raster-->Kadruj, po czym można wpisać współrzędne rogów uzyskane przy pomocy narzędzia gdalinfo.

Nie wiem za bardzo jak "zmniejszyć" boki rastra (czy należy to zrealizować przez przeskalowanie?)
Kiedy wykonać taką operację - wydaje mi się, że logiczne byłoby zrobienie tego przed "kadrowaniem", jednak nawet w tej sytuacji może okazać się, że po obcięciu komórki jednego nie pokrywają się idealnie z bokami drugiego.

Wpadło mi do głowy użycie narzędzia gdal2xyz - zapisanie danych z rastra do pliku ze współrzędnymi oraz wartościami.
Następnym krokiem byłoby dodanie dodatkowych punktów (np. w 1/4 odległości od środka rastra) z przepisaną wartością.

Tak dużą ilość punktów można byłoby "obciąć" do rozmiarów pierwszego z rastrów, po czym wykonać interpolację metodą najbliższego sąsiada.
Czy jest to dobry pomysł?
W jaki sposób szybko "zwielokrotnić" ilość punktów w rastrze?
Sama wtyczka Scattergram, o ile dobrze pamiętam, próbkuje dane w punktach, więc nie wymaga dopasowania rastrów.

Co do dalszej analizy statystycznej, to najprościej by było, gdybyś mógł wynikowe rastry wyinterpolować. Wtedy wystarczy gdal_warp. Jeśli musisz użyć sąsiada, to nie widzę innej rady, niż próbkować oba rastry w tych samych punktach. Metoda z gdal2xyz wygląda na trochę rozpaczliwą, a i tak trudno oszacować, ile dodatkowych fałszywych korelacji wprowadzasz.

Jeśli rastry nie są duże, to możesz wygenerować punkty w menu Wektor i potem próbkować moim nieszczęsnym szaszłykiem Point Sampling Tool, ale on jest koszmarnie powolny. Szybciej można to zrobić ulepszając skrypt gdal2xyz, żeby próbkował z zadaną rozdzielczością (można napisać do autora, Franka Warmerdama). Inne rozwiązanie to właśnie wtyczka Scattergram. W wersji 0.3.1 eksportuje punkty do warstwy punktowej i robi to szybko (trzeba zakreślić obszar na wykresie - podpowiedź pod klawiszem), ale niestety przynajmniej u mnie punkty nie zawierają atrybutów. Właśnie napisałem do autorów w tej sprawie.