Forum QGIS

Pełna wersja: kartodiagram - legenda wydruk
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Hej!
Właśnie jestem w trakcie swojego pierwszego projektu w QGIS i mam problem z umieszczeniem legendy opisującej diagram kołowy na kartogramie czy da sie w ogóle cos takiego zrobić? Czy trzeba sie bawic w jakies doklejanie hmm? Legenda z kartogramu wyświetla sie super.
Trzeba ręcznie dodać prostokąty i etykiety, używając elementów dostępnych w kompozytorze wydruków. Przy użyciu dociągania do siatki lub równania do lewej, cała legenda nie powinna zająć więcej niż minutę Smile
hmm szczerze to do tego doszlam jak sie zmienia nazwę czy wartości ale nie mogę znaleźć jak zmienic/dodac kolory hmm?
Na wydruku? Fleja jestem i nieprecyzyjnie się wyraziłem. Już się poprawiam. Legenda jako taka nadaje się tylko do kartogramów i prezentuje styl wyświetlania warstwy - jedyną metodą zmiany koloru jest więc zmienić styl tejże.

Natomiast legendę do kartodiagramu musisz zrobić od podstaw sama z podstawowych elemetów: prostokątów i etykiet. Prostokąt wstawiasz klawiszem "Dodaj kształt podstawowy" (ogłaszam konkurs na lepszą nazwę). Klawisz ten wstawi elipsę, którą zamieniasz na prostokąt i nadajesz wypełnienie (patrz załącznik). Dwa klawisze wcześniej jest wstawianie etykiety (o tyle upierdliwe, że wstawia się w ramce, którą trzeba każdorazowo wyłączać).

Żeby wyrównać te wszystkie prostokąty i etykiety, możesz włączyć dociąganie do siatki (zakładka Ogólne: zaznacz "Przyciągaj do siatki" i ustaw skok w pionie i poziomie, bo domyślnie jest 0 mm). Alternatywnie możesz zaznaczyć wszystkie prostokąty i użyć ostatniego klawisza w pasku.
aa to takie klocki - dzieki