Forum QGIS

Pełna wersja: Wstawianie obrazu, przyporządkowywanie unikalne dla punktu
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć wszystkim,
proszę powiedzcie mi jak wstawić obraz np. znak parkingu do projektu na jakąś warstwę lub jak go przypisać do warstwy punktowej by był on wyświetlany a nie jakaś marna kropka. Oczywiście zdaje sobie spraw, że qgis ma takie znaczki ale ich zakres jest nie wystarczalny.
Idąc dalej w las pytam również jak przypisać w jednej warstwie unikalny znaczek dla jakiegoś punktu, znaczek, który będzie w tej warstwie miał tylko ten punkt. Bo nie chce mi się wierzyć, że będę zmuszony mnożyć warstwy w nieskończoność.
Ostatnie pytanie to jak zapisać gotowy projekt ze wszystkimi warstwami, całością, w jakości mapy podkładowej (300dpi) w wybranym przeze mnie formacie wydruku (np. A3 lub innym dowolnym) a także formacie pliku np jpg. Bo gdy biorę plik /zapisz jako obraz to ucina mi część projektu. Możliwe że mam jużza starą wersję QGISA 4.0 Enclaudus.

Z góry dzięki za pomoc.
(08-06-2011, 14:26)DirtyCat napisał(a): [ -> ]jak wstawić obraz np. znak parkingu do projektu na jakąś warstwę lub jak go przypisać do warstwy punktowej by był on wyświetlany a nie jakaś marna kropka. Oczywiście zdaje sobie spraw, że qgis ma takie znaczki ale ich zakres jest nie wystarczalny.

Należy wejść na Właściwości warstwy punktowej i w Stylu z dostępnych symboli wybrać taki, który Ci odpowiada ('marne' kropki zostaną zamienione na taki właśnie symbol).
Jeśli zachodzi potrzeba dodania innego symbolu to wyszukujesz sobie w sieci grafiki w formacie SVG, zapisujesz je na dysku i podajesz w Ustawienia/Opcje/Renderowanie ścieżkę dostępu do symboli. QGIS będzie je widział jako dodatkowe symbole.

(08-06-2011, 14:26)DirtyCat napisał(a): [ -> ]jak przypisać w jednej warstwie unikalny znaczek dla jakiegoś punktu, znaczek, który będzie w tej warstwie miał tylko ten punkt.

Warstwa musi mieć pole, wg którego będzie nadawana symbolika, np Rodzaj. W polu tym wpisujesz rodzaje obiektów, np. parking, szkoła, dworzec. Następnie we Właściwościach warstwy punktowej ustawiasz Styl na Wartość unikalna. Wybierasz pole klasyfikacji (Rodzaj) i dajesz Klasyfikuj. Teraz dla każdej wartości tego pola można wybrać odpowiedni symbol, wielkość, kolor itp.

(08-06-2011, 14:26)DirtyCat napisał(a): [ -> ]Ostatnie pytanie to jak zapisać gotowy projekt ze wszystkimi warstwami, całością, w jakości mapy podkładowej (300dpi) w wybranym przeze mnie formacie wydruku (np. A3 lub innym dowolnym) a także formacie pliku np jpg.

Skorzystaj z Plik/Nowy wydruk. Skomponuj wydruk wg potrzeb i wybierz Eksportuj jako obraz.

(08-06-2011, 14:26)DirtyCat napisał(a): [ -> ]Możliwe że mam jużza starą wersję QGISA 4.0 Enclaudus.

Zainstaluj nowszą wersję...
Bardzooo dziękuję !!!