Witam.
Dopiero zaczynam prace z Qgis-em i mam takie pytanie w jaki sposób automatycznie zapisać w postaci punktów na mapie współrzędne geograficzne z GPS. Jak nanieść je na mapę. Jakie odwzorowanie . Jak zrobić to od zera mając tylko współrzędne i mapę w formacie .jpg?
Jest może jakiś tutek do tego?
Pozdrawiam
W jakim formacie pliku masz współrzędne?
jeżeli masz garmina - to ten artykuł Ci się przyda:
http://www.geostrona.pl/gps-qgis-na-przy...s-v-1-7-0/
Następne pytanie: w jakim układzie współrzędnych chcesz mieć wynikową mapę?
Później bierzesz mapę w .jpg i dokonujesz georeferencji (wtyczka georeferencer). O georeferenncji jest w manualu.
Potem wczytujesz mape z georeferencją, punkty i gra.
Spisane w notatniku a układ współrzędnych nie wiem jaki ma być nie mam tego określonego nigdzie ( ma to być mapa do pracy magisterskiej na której będę miał naniesione jak najbardziej dokładniej się da punkty badawcze w .jpg).
Mam problem z WSM Robię jak w linku a zamiast mapy mam białą stronę warstwa jest ale pusta...
A potem mam:
Z czym to jest związane coś źle robię? A jak chce mapę z dysku z .jpg lub .tif dać zamiast mapy z WSM jak to zrobić?
WMS z geoportalu uaktywniają się dopiero od pewnej skali. Jak spojrzysz w prawy dolny narożnik w QGIS'ie to zobaczysz, że masz skalę 1:4522199572 przy takiej kosmicznej skali nic nie zobaczysz. Spróbuj się przyzoomować do skali np. 1:100000 wtedy powinieneś zobaczyć dane z geoportalu.
WMS
Jest ok. Wyświetlanie jest uzależnione od skali - jak przybliżysz do jakieś rozsądnej skali (np. 1:25000) to się orto pojawi...
Dawid mnie uprzedził
Skala jest "kosmiczna" bo u ustawieniach projektu trzeba zmienić na układ współrzędnych 1992. Dopiero wtedy skala będzie sie dobrze wyświetlała
zrobiłem jak mówiliście i nadal nić dalej białe okno, A te default w pierwszym obrazku mają znaczenie ?
Otwórz QGIS, ustaw układ projektu na 1992, dodaj warstwę WMS (automatycznie powinna się wczytać w układzie 1992, jeśli jest inaczej to zmień). Powinieneś zobaczyć logo geoportalu. powoli zbliżaj do skali większej niż 130 000. Jak jest logo, mapa też musi być.