Forum QGIS

Pełna wersja: Interpolacja - linie strukturalne, linie nieciągłości
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Czy ktoś mógłby wyjasnić co to właściwie są linie strukturalne i linie nieciągłości w przypadku interpolacji?

Czy to po prostu linie ze stałą wartością?
Ponieważ dyżurna geomorfolog się nie wypowiada, to ja może zaryzykuję Wink

Linie strukturalne to głównie linie szkieletowe, czyli grzbiety i osie dolin. W wielkim uproszczeniu, jeśli interpolujesz rzeźbę z punktów rozmieszczonych wyłącznie wzdłuż linii, w których zmienia się nachylenie terenu, to teoretycznie poprawnie wyinterpolujesz płaszczyzny pomiędzy nimi. Oczywiście świat nie jest kanciasty i płaszczyzny zdarzają się rzadko, ale taki model daje pewne przybliżenie rzeźby. Jeśli natomiast przeciwnie - nie strzelisz żadnego punktu na dnie doliny i próbujesz wyinterpolować jej rzeźbę z punktów znajdujących się wysoko na zboczach, to łatwo sobie wyobrazić efekt.

Analogicznie jest z nieciągłościami, czyli np. urwiskami. Jeśli strzelisz punkty tuż nad i pod urwiskiem, to interpolacja pokaże pionową ścianę. Jeśli strzelisz po 100m od krawędzi, to wyjdzie łagodny stok.
Dzięki, to trochę rozjasnia.

Peksperymentowałem też trochę z prostymi danymi i powoli zaczynam rozumieć jak to działa.

Nie rozumiem tylko różnicy pomiędzy tymi dwoma rodzajami linii.
Nie chcę siać zamętu, bo jak mniemam chodzi o konwencję przyjętą w interpolacji. Z teoretycznego punktu widzenia, w dnie doliny U-kształtnej trzeba wyznaczyć jakąś linię szkieletową, choć nie ma tam nieciągłości. Z drugiej strony urwisko nad wejściem jaskini w stoku nie jest linią strukturalną. Wszystko to oczywiście zależy od skali.
Interpolacji używam nie do uzyskiwania "rzeźby terenu", ale do interpolacji wartości zanieczyszczeń w powietrzu. Tu nieciągłości zbytnio nie ma, ale próbuję liniami struturalnymi bardziej szczegółowo zdefiniować obszar analizy bo plugin uruchomiony dla całości danych poprostu się "wykrzacza"