Forum QGIS

Pełna wersja: Etykietowanie warstwy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam. Jestem nowym (od kilku dni) użytkownikiem Qgisa (wer. 1.7). Zatem jestem bardzo zielony w tej materii. Mam pytanie, czy istnieje możliwość wyświetlenia numerów oddziałów i wydzieleń leśnych na mapie jednocześnie po podpięciu warstwy shp? I jak to zrobić, bo gdy włączam etykietowanie warstwy, to wyświetla się ciąg znaków. Zatem jak z tego ciągu wyodrębnić tylko dwa symbole (oddział i wydzielenie)? Proszę bardzo o pomoc. Pozdrawiam
Niestety bezpośrednio w QGIS chyba się nie da, ja takie rzeczy robię na dwa sposoby, albo w bazie danych, albo (przy pliku *.shp) kopiuję sobie plik *.dbf, otwieram w arkuszu kalkulacyjnym i tam edytuję dane, nie pamiętam tylko jakie były formuły do wybierania fragmentu tekstu.
Nie wiem o co dokładnie chodzi z tymi wydzieleniami, ale kalkulatorem pól też można wyciąć fragment tekstu z danego pola:

substr(nazwa_pola, nr_pierwszego_znaku, liczba_znaków)
Witam
Dziękuję za pomoc. Ale pojawia się inny problem. Wyjaśniam: oddział leśny, to obszar wydzielony liniami podziału powierzchniowego, w którym może być jedno lub wiele wydzieleń (inaczej pododdziałów). W tej formule zastosowałem znak + i udało się wyświetlić zarówno numery oddziałów jak i litery wydzieleń. Ale, jak napisałem wcześniej, każdy oddział może mieć wiele wydzieleń, stąd przy każdym wydzieleniu razem z nazwą wydzielenia (literą) wyświetlają się numery oddziału. Zatem w granicach oddziału pojawia się wiele powtórzeń. Czy jest możliwe usunięcie powtórzeń?Przeszukuję qgisa, ale nie widzę takiej opcji. Ponadto, kiedy chcę zapisać zmiany, w dodanej kolumnie z etykietą pojawiają się zamiast otrzymanych wcześniej numerów zera. O co chodzi, czy robię coś nie tak, czy qgis tak ma?
Witam ponownie

Zera udało się wyeliminować. To był mój błąd, wpisałem złą formułę. Ale powtórzeń numerów oddziałów w każdym poligonie każdego oddziału (w pododdizałach - wydzieleniach) nie udało się wyeliminować. Jeśli jest to możliwe, to proszę o pomoc.
Cytat:Nie wiem o co dokładnie chodzi z tymi wydzieleniami, ale kalkulatorem pól też można wyciąć fragment tekstu z danego pola:

substr(nazwa_pola, nr_pierwszego_znaku, liczba_znaków)

Dzięki Rayo, nie wiedziałem, że można to zrobić kalkulatorem Idea
W kalkulatorze jest taki magiczny przycisk 'Help'. Po naciśnięciu pokazuje się dużo ciekawych rzeczy Tongue
Ponawiam pytanie. Czy przy użyciu tego kalkulatora jest możliwe usunięcie wielokrotnych powtórzeń tego samego numeru oddziału? A może jest inny sposób na to, aby numer oddziału wyświetlał się tylko raz, a nie w każdym pododdziale? Program ten nie posiada opcji w etykietach usuwania powtórzeń. Proszę o pomoc.
Podaj przykład takiej etykiety. Jak wygląda teraz, a jak ma wyglądać po usunięciu powtórzeń.
Zdaje się, że można, przynajmniej jeśli dane są takie jak to sobie wyobrażam (kolumna z adresem leśnym), czyli tak:
06-21-1-01-80____-a___-00 według klucza:
(Reg. Dyr. Lasów Państwowych) - (Nadleśnictwo) - (obręb leśny(?)) - (leśnictwo) - (nr oddziału ) - (pododdział ) - (wydzielenie), spacje są po to, żeby, długość pola była stała, jak trafi się oddział 1898 z pododdziałem "xyz".
Jeśli tak jest i moje wyobrażenie o danych bazbaz się potwierdzi to wyrażenie w kalkulatorze będzie takie:
Kod:
substr(adr_les, 12, 11)
Stron: 1 2