05-10-2011, 13:54
system: Windows XP SP2
wersja qGIS: 1.7.0
Dostaję z PODGiKu dane ewidencji gruntów.
Mama jak mapa, najczęściej DXF.
O ile warstwa działek zwykle nie sprawia problemów, o tyle warstwa użytków już tak.
Warstwy wczytywane są topologicznie poprawne według programów geodezyjnych/CAD, ale już nie według qGISa.
Pierwszy problem: wyspy wewnętrzne z "pomostami" - qGIS zaznacza to jako błąd.
Drugi problem: zbyt skomplikowane poligony - np. użytek "dr" będący jednym wielce zakręconym poligonem obejmującym prawie cały obręb.
Efekt: dane dają się wyświetlić, zapisać, sklasyfikować... ale już nie przeciąć - np. przy iloczynie dwóch warstw pojawia się komunikat,
że warstwa zawiera błędy i program nie wszystkie przeciął.
Pozostaje mozolne przygotowanie danych "pod" Quantum GIS - rozbijanie zbyt skomplikowanych poligonów na mniejsze. Ręczne.
wersja qGIS: 1.7.0
Dostaję z PODGiKu dane ewidencji gruntów.
Mama jak mapa, najczęściej DXF.
O ile warstwa działek zwykle nie sprawia problemów, o tyle warstwa użytków już tak.
Warstwy wczytywane są topologicznie poprawne według programów geodezyjnych/CAD, ale już nie według qGISa.
Pierwszy problem: wyspy wewnętrzne z "pomostami" - qGIS zaznacza to jako błąd.
Drugi problem: zbyt skomplikowane poligony - np. użytek "dr" będący jednym wielce zakręconym poligonem obejmującym prawie cały obręb.
Efekt: dane dają się wyświetlić, zapisać, sklasyfikować... ale już nie przeciąć - np. przy iloczynie dwóch warstw pojawia się komunikat,
że warstwa zawiera błędy i program nie wszystkie przeciął.
Pozostaje mozolne przygotowanie danych "pod" Quantum GIS - rozbijanie zbyt skomplikowanych poligonów na mniejsze. Ręczne.